Wystrój wnętrz

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Nawet jeśli nie jesteśmy wytrawnymi kucharzami, zazwyczaj w ciągu tygodnia spędzamy w kuchni dużo czasu. To jedno z najważniejszych miejsc w domu, miejsce rodzinnych posiłków i spotkań z przyjaciółmi. Kiedy już zdecydujemy się na jej wystój, wybierzemy fronty i wydzielimy strefy zapewniające odpowiednią funkcjonalność, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym niezwykle istotnym dla wygody i przyjemności pracy elemencie – oświetleniu. Szczególnie, gdy decydujemy się na kuchnię połączoną z jadalnią lub otwartą na salon.

Każdemu z nas nie raz zdarzyło się przygotowywać posiłki po zmroku, o co przecież nie trudno szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest oświetlenie, na które się zdecydowaliśmy. Musi nie tylko pięknie wyglądać i wzbogacać wystrój kuchni, ale przede wszystkim być funkcjonalne i ułatwiać nam pracę podczas przygotowywania posiłków. Opcji jest sporo, warto wziąć także pod uwagę zastosowanie więcej niż jednej formy oświetlenia kuchni. Co mamy do wyboru?

Punkty świetlne

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Punkty świetlne w kuchni są niezwykle praktyczne, umożliwiają podświetlenie lub doświetlenie wybranej przez nas strefy w kuchni. Odpowiednie doświetlenie blatu nie tylko poprawi ergonomię pracy, ale też bezpieczeństwo, np. podczas krojenia warzyw ostrym nożem w strefie przygotowania.

Lampy wiszące

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Jeśli zdecydujemy się na kuchnię połączoną z jadalnią lub kuchnię z wyspą, a wysokość sufitu w pomieszczeniu nam na to pozwala, to warto zastanowić się nad wiszącym oświetleniem. Montaż takich lamp pomoże nam uzyskać dodatkową strefę, w której będziemy mogli spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.  Natomiast przygaszenie świateł w reszcie pomieszczenia pozwoli nam na stworzenie nieco bardziej intymnego i przytulnego klimatu. Same lampy mogą być także doskonałym uzupełnieniem stylistyki wnętrza.

Lampy sufitowe

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

To rozwiązanie odpowiednie dla niewielkich kuchni lub tych z obniżonym sufitem. Świetlny panel z ruchomymi lampami zapewnia dość światła, żeby oświetlić całe pomieszczenie, ale też pozwala wyeksponować wybrane przez nas punkty.

Jak wybrać żarówki?

Decydując się na montaż dodatkowego oświetlenia nie musimy się już bać, że wpłynie to na wysokość rachunków za zużycie prądu. Z tego powodu warto wybierać oprawy, które umożliwiają montaż żarówek o możliwie najwyższej klasie energooszczędności. Jednymi z najpopularniejszych są żarówki LED. Przy ich wyborze decydującą wartością jest ilość lumenów. Przyjmuje się, że oświetlenie kuchni to 200-400 lm na m2,  ale przy oświetleniu blatu zalecana jasność to już 500-700 lm na m2.

Zachowanie spójności stylu, wyjątkowej estetyki, która będzie cieszyć nasze oko przez lata, a także dbałość o wysoki stopień funkcjonalności kuchni wymaga podjęcia bardzo wielu decyzji. Jeśli masz wątpliwości, jak dobrać oświetlenie do nowej lub obecnej kuchni, chcesz poznać nowoczesne rozwiązania w tym zakresie – zapraszamy do kontaktu