Blog

Kuchnia w stylu retro

Styl retro cieszy się nieprzerwanie ogromną popularnością. Urządzając taką kuchnię możemy być pewni, że zawsze będzie wyglądać dobrze, a my będziemy się w niej świetnie czuć. W końcu to wnętrze, które ma nam przypominać wiejską kuchnię babci pachnącą świeżo upieczonym ciastem i suszonymi ziołami.

kuchnia-w-stylu-retro-2

Urządzając kuchnię w stylu retro powinniśmy trzymać się kilku zasad. Pierwszą z nich jest dominująca rola drewna, metalu i szkła. Kolorystyka ścian powinna być stonowana. Dobrze jest postawić na biel, beż, błękit, jasną zieleń lub pastelowy róż. Unikać powinniśmy ciemnych kolorów, szczególnie jeśli decydujemy się na takie meble. W stylu retro łatwo jest również przesadzić z ilością deseni i faktur.  

Meble kuchenne

kuchnia-w-stylu-retro-4

Meble w kuchni retro mogą nawiązywać do stylu minionych epok, jak i do bliższych nam nieco lat 50. Fronty mebli kuchennych powinny bazować na stonowanej, naturalnej kolorystyce drewna. Możemy także oprzeć się na nieco bardziej kontrastowych rozwiązaniach i wybrać fronty bardzo jasne lub ciemne. Bez względu na to,  jaki kolor wybierzemy kuchnia retro powinna mieć ten wyjątkowy, delikatny wiejski akcent, który kojarzy nam się z przytulnymi, domowymi wnętrzami. Duży drewniany stół, obszerny kredens, w którego drzwiczkach znajdziemy szklane witrażyki, ozdobne uchwyty, i ozdobne frezowanie na drzwiczkach to cechy szczególne mebli w stylu retro.

Nowoczesne wyposażenie, a kuchnia w stylu retro

kuchnia-w-stylu-retro-7

Starając się urządzić naszą kuchnię warto zastanowić się nad odpowiednimi sprzętami AGD, które będą spójne stylistycznie. Jasna kuchnia z lat 50-tych będzie świetnie wyglądać z białą kuchenką, która będzie posiadać wszystkie funkcje nowoczesnych technologii, a jednocześnie  nawiązywać wyglądem do starych emaliowanych sprzętów. Warto dobrać do niej odpowiedni okap, a także lodówkę i czajnik.

Żeby zaoszczędzić na poszukiwaniach sprzętów można również postawić na zabudowę, która subtelnie ukryje niezbyt mile widziane ślady nowoczesności.

Dodatki w kuchni w stylu retro

kuchnia-w-stylu-retro-5

Kuchnie w stylu retro uwielbiają dodatki, które sprawią, że pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej przytulne. Dlatego swoje miejsce mogą znaleźć w niej wszelkie bibeloty, które znajdziemy na targach staroci. Malowane talerze, wiszące łyżki i chochle sprawdzą się w roli ozdób na ściany. Na półkach możemy postawić butelki na mleko, małe kaneczki, czy elementy porcelanowej zastawy. W oknach niech zagoszczą kraciaste zasłony i zazdrostki, a na stole szydełkowy, ciężki obrus. Dobierając dodatki musimy również pamiętać o umiarze. W tego typu wnętrzach łatwo jest o przesadę, która sprawia, że wnętrze staje się ciężkie, a nie przytulne. Musimy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy stylem retro, a funkcjonalnością i ograniczyć się do rzeczy, które rzeczywiście są w dekorowaniu potrzebne.

Wnętrza w stylu retro z pewnością nigdy nie wyjdą z mody. Kuchnia w takiej aranżacji, nie znudzi się przez wiele lat i będzie podkreślać wyjątkowy charakter pomieszczenia, które jest wszak sercem domu.