Blog

Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, jest bezpretensjonalny i ponadczasowy. Króluje już w naszych salonach i sypialniach, pora by wprowadzić go również do kuchni. Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego? Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu skandynawskim?

  kuchnia-w-stylu-skandynawskim

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

W stylu skandynawskim niezwykle istotna jest kolorystyka. Dominują tu biel, czerń i odcienie szarości. Nie oznacza to jednak, że nasze wnętrza będą miały chłodny charakter. Trzy główne kolory przełamiemy dobierając ostrożnie kolorowe dodatki. Świetnie sprawdzają się zielenie, błękity, jasne brązy i żółcienie.

W stylu skandynawskim musimy zachować umiar, który jest jego kolejna nieodłączną cechą. Minimalizm i prostota wnętrz sprawiają, że te zawsze będą aktualne, funkcjonalne i urządzone w dobrym guście.

kuchnia-w-stylu-skandynawskim-2

Meble

Meble w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim będą pozbawione ozdobników, a ich blaty proste i matowe. Meble kuchenne utrzymane są w bieli, szarościach, lub w kolorach jasnego drewna. Blaty natomiast wybieramy kamienne lub drewniane.

Pojemne szafki i przemyślany układ kuchni sprawiają, że kuchnia stanie się miejscem, w którym nie znajdziemy przypadkowych przedmiotów. W niej panuje ład i świetna organizacja, dlatego nie wahajmy się wieszać wysokich szafek ściennych i montować dodatkowych pólek.

W kuchniach w stylu skandynawskim świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie sprzętów AGD pod zabudowę, lub wybór takich, które swoim designem będą wpisywać się w wybrany przez nas  styl.

kuchnia w stylu skandynawskim

Dodatki

Zaraz obok minimalizmu, który jest podstawą stylu skandynawskiego  jest dobór odpowiednich dodatków. Należy zaznaczyć, iż pomimo tego, że ograniczamy ilość ozdób, to nadal nasze wnętrze musi pozostać przytulne.

W kuchni nie może zabraknąć tekstyliów, jak obrus, firanki czy zasłony , które powinny być wykonane z naturalnych tkanin. Szklanki z kolorowego szkła mogą stać się idealnym dodatkiem, który ożywi wnętrze. W kuchni nie może również zabraknąć świeżych ziół w np. metalowych doniczkach.  Dopełnieniem może stać się również tradycyjna malowana porcelana lub bukiet świeżych kwiatów.

Zachowanie tych kilku podstawowych zasad pomoże stworzyć wnętrze przytulne, proste, ale jednocześnie eleganckie. Kuchnia w stylu skandynawskim może być wyjątkowo piękna.