Wystrój wnętrz

Kolory w kuchni

Kuchnia to bez wątpienia serce każdego domu. To właśnie w tym miejscu spędzamy większość naszego czasu. I mowa tu nie tylko o gotowaniu. To przestrzeń domu, w którym tętni życie. W kuchni odbywają się rodzinne rozmowy, świąteczne spotkania, to tu nasze dzieci opowiadają nam o tym, co dzisiaj wydarzyło się w szkole, nie wspominając już o imprezach, które zawsze przenoszą się gdzie? Do kuchni. Skoro kuchnia jest miejscem, gdzie lubimy najczęściej przebywać, powinniśmy zadbać o jej kolorystykę, aby nasza rodzina i goście czuli się swobodnie i wyjątkowo.

36e38e3d4b

Ciemne barwy

Jeśli zdecydujecie się na zabudowę kuchenną w ciemnym odcieniu, polecamy pomalować ściany na jasny kolor. Dzięki takiemu połączeniu zwiększymy kontrast barw, co spowoduje że biel będzie jeszcze bielsza, a ciemna zabudowa nabierze jeszcze większej intensywności. Jeśli chcemy, aby kuchnia była bardziej nowoczesna, można zdecydować się na dodatkowy, żywy kolor i oryginalne ozdobniki w postaci np. geometrycznych wzorów. Pamiętajmy jednak, że intensywne kolory odsłaniają wszystkie niedoskonałości wnętrza, w tym nierówną powierzchnię ścian. Dlatego zanim przejdziesz do malowania, zadbaj o to, aby ściany były odpowiednio wygładzone.

73d7511166

Pozytywne barwy

Odcienie żółtego czy pomarańczu nadadzą każdej kuchni pozytywny nastrój. Ocieplają one wnętrze i sprawiają, że kojarzy się z latem lub słońcem. Dodatkowo, wymienione kolory pobudzają apetyt i zachęcają do wyprawiania prawdziwych uczt. Polecamy je zarówno, gdy w rodzinie mamy niejadków, jak i osobom lubiących celebrować posiłki. Jeśli wybierzecie żywe kolory ścian, pamiętajcie, że najlepiej do nich pasują meble w jasnym kolorze.

981e0c2bf7

Pastelowe barwy

Pastelowe barwy nadają powiew świeżości. Sprawiają, że przestrzeń w kuchni jest przyjazna i rozweselająca. Pastele mimo, że zmniejszają nieco apetyt, to koją nasze nerwy i, co ciekawe, odstraszają owady. Aby pastelowe odcienie nie prezentowały się obok siebie zbyt słodko, najlepiej połączyć je z bielą szafek, podłogi czy też innych dodatków.

 

To tylko niektóre przykłady połączeń kolorów w naszej kuchni. Pamiętajmy, że najważniejszym kryterium jest to, aby czuć się we własnej kuchni swobodnie i komfortowo oraz dopasować ją do własnych potrzeb. Mamy dorastające dzieci, które lubią pisać po ścianach – dlaczego by nie użyć na jednej ze ścian farby tablicowej? Jeśli chodzi o użycie kolorów w kuchni, nie musimy myśleć szablonowo. Tylko od nas zależy, w jaki sposób wniesiemy kreatywność do najbardziej kochanego miejsca w domu!