Blog

Jak wybrać lodówkę do domu?

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez lodówki. To jedno z największych urządzeń, jakie znajdują się w domu i też największy pożeracz energii elektrycznej.  Jak wybrać lodówkę do domu i czym warto kierować się przy podejmowaniu decyzji?

 

No Frost – przydatne, czy nie?

Trudno znaleźć osobę, która lubiłaby rozmrażać lodówkę. Zajmuje to bardzo dużo czasu, a przy okazji grozi rozmrożeniem produktów spożywczych, które przechowujemy. Do tego lodówka, która zdąży już się oblodzić zużywa więcej prądu, zatem regularne rozmrażanie to wówczas konieczność.

Funkcja No Frost jest bardzo praktyczna i pozwala nam zaoszczędzić sporo pracy. Na rynku możemy wybierać pomiędzy lodówkami, które tę funkcję posiadają tylko w zamrażalce lub również w chłodziarce. Wybierając drugą opcję warto zwrócić uwagę, czy jednocześnie chłodziarka utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza (70-90%). W przeciwnym razie przechowywane jedzenie może ulec wysuszeniu.

jak-wybrac-lodowke-2

Klasy oszczędnościowe lodówek

Wybierając lodówkę warto zwrócić uwagę na jej klasę oszczędnościową. Te znajdują się w przedziale od (najbardziej oszczędnej) A+++ poprzez A++, A+, A, B, C, D, E, F, po G. Co prawda zużycie energii zależy od rodzaju lodówki, jej rozmiaru, sposobu użytkowania, czy temperatury w pomieszczeniu, jednak wybierając pomiędzy klasą A+++, a C jesteśmy w stanie zaoszczędzić w skali roku nawet kilkaset złotych na rachunkach za prąd.

Lodówka wolnostojąca i pod zabudowę

lodowka

Jedno z najważniejszych pytań, które powinniśmy sobie zadać dotyczy tego, czy wymarzona lodówka, ma być wolnostojąca, czy pod zabudowę. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Często powtarzana jest opinia, że lodówki pod zabudowę są bardziej awaryjne. Najczęściej nie jest to wina sprzętu, a źle zrobionej zabudowy, która wpływa na jej funkcjonowanie. Wybierając dobrych fachowców będziemy mogli cieszyć się spójnym wystrojem kuchni. Lodówki pod zabudowę cieszą się dużą popularnością – pozwalają na ukrycie jej pod wybranym przez klienta frontem i dopasowanie całościowego projektu kuchni.

Wybierając lodówkę trzeba wziąć pod uwagę kierunek otwierania drzwi (można go wybrać składając zamówienie) i szerokość jaką będą one zajmowały po pełnym ich otwarciu. Lodówki możemy wybierać w różnych rozmiarach, jednak warto zwrócić uwagę na pojemność chłodziarki. Przyjmuje się, że na jednego domownika potrzeba przynajmniej 130 l, na kolejnego min. 30 l.

Nad wyborem lodówki powinniśmy się dobrze zastanowić, to sprzęt, który ma nam służyć latami, więc musi spełniać wszystkie nasze oczekiwania – być praktyczny, oszczędny, bezawaryjny i estetyczny.