Category:

Jak wybrać zlew kuchenny?

Styczeń 31st, 2017 by

Radziliśmy już czym kierować się przy wyborze blatu kuchennego, piekarnika, zmywarki i lodówki. Pora zająć się strefą zmywania. Czym różnią się zlewy granitowe od kompozytowych? Jaką odporność na temperaturę mają zlewy stalowe i jak należy czyścić zlew ceramiczny? Jak wybrać zlew kuchenny?

Zlewozmywaki stalowe

brw jak wybrać zlewozmywak do kuchni - kuchnie perfekt

To jedne z najczęściej wybieranych zlewów kuchennych. Ich ogromną zaletą są przystępne ceny, te zaczynają się już od 100 zł. Wykonywane są ze stali szlachetnej, a dokładnie stopu m.in. chromu, niklu.  Są odporne na bardzo wysokie temperatury (już 550 stopni Celsjusza!), uderzenia i działanie środków chemicznych. Ich wadą jest silna akustyka i powstające zacieki i plamy po wodzie.  Po każdym użyciu zlew należy wycierać dokładnie do sucha. Do jego czyszczenia nie powinno się używać proszków czyszczących, w zlewach z gładką powierzchnią mogą pojawiać się zarysowania.

Zlewozmywaki granitowe i kompozytowe

brw jak wybrać zlew kuchenny 5

Zlewy granitowe  w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Są bardzo wytrzymałe i estetyczne – znajdziemy je w różnych kolorach i łatwo jest je dopasować do aranżacji wnętrza. Niestety ich największą wadą jest wysoka cena. Wybierając zlew granitowy musimy przygotować się na wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych, chociaż jest to inwestycja na wiele lat.

Zlewy kompozytowe są tańszą alternatywą, która prezentuje się równie dobrze jak granit. Zbudowane są z mieszaniny minerałów i żywicy poliestrowej. Są elastyczniejsze od granitowych, a co za tym idzie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemii gospodarczej. Ich wadą jest konieczność regularnej pielęgnacji – musimy wycierać je do sucha i co jakiś czas umyć specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego typu zlewów kuchennych.

Zlewozmywaki ceramiczne

brw jak wybrać zlewozmywak do kuchni - kuchnie perfekt (1)

Zlewy kuchenne wykonane z materiałów ceramicznych to bardzo modne rozwiązanie przy aranżacji kuchni. Są odporne na ekstremalnie wysokie temperatury (nawet powyżej 1000 stopni Celsjusza!) dzięki temu, że same zrobione są w wypalonej gliny. Z czasem szkliwo jednak może się przetrzeć i porysować. Do czyszczenia takiego zlewu powinniśmy unikać materiałów ściernych.

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Zlewy z tworzyw sztucznych są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie na ścieranie i nie wytrzymują wysokich temperatur. Wykonane z poliwęglanu lub makrolnu wytrzymają zaledwie do 150 stopni Celsjusza, a to oznacza, że gorące formy do pieczenia, czy patelnie musimy najpierw odstawić do przestygnięcia. Ich zaletą jest przede wszystkim korzystna cena i łatwość w utrzymaniu ich w czystości.

Każdy ze zlewów posiada inne cechy, naszym zadaniem jest wybrać ten, który najbardziej będzie pasował do naszych nawyków, aranżacji wnętrza, budżetu i przyzwyczajeń. który z nich jest dla Was najodpowiedniejszy?

Dlaczego warto wybrać sprzęt pod zabudowę?

Styczeń 17th, 2017 by

Kiedy wybraliśmy już odpowiedni styl, w którym urządzimy kuchnię i zdecydowaliśmy jaki kolor będą miały ściany, jakie uchwyty znajdą się na drzwiczkach szafek, warto zastanowić się nad sprzętami AGD. Poza wyborem ich parametrów i właściwości trzeba zadecydować również, czy mają to być sprzęty wolnostojące, czy może pod zabudowę? Czy warto wybierać sprzęt pod zabudowę?

sprzęt pod zabudowę (4)

Swoboda aranżacji

Pierwszym argumentem, który przychodzi nam na myśl to możliwość urządzenia kuchni w dokładnie taki sposób, jaki chcemy. Nie musimy się martwić tym, że piekarnik o wysokiej klasie energooszczędnej, który posiada wszystkie upragnione funkcje jest… po prostu brzydki lub nie pasuje do stylu, w którym urządzona jest kuchnia. Sprzęt pod zabudowę będzie wyglądał tak, jak Ty tego chcesz i idealnie dopasuje się do mebli.

Oszczędność miejsca

Sprzęty pod zabudowę zajmują mniej miejsca. Mikrofalówka,która normalnie stałaby na blacie zwolni z niego miejsce, zmywarka dostanie blat roboczy. Lodówka, która rzuca się w oczy zostanie zabudowana i wizualnie sprawi, że w kuchni będzie więcej miejsca. Fachowcy, którzy zaprojektują kuchnię na wymiar zadbają o to, by żaden centymetr kwadratowy powierzchni nie został zmarnowany.

sprzęt pod zabudowę

Mniej sprzątania

Kuchnia zadbana, to taka w której jest czysto, a praktyczna jest łatwa do posprzątania. Zabudowa sprzętów wyeliminuje przerwy pomiędzy meblami i urządzeniami, w których zbiera się kurz, okruchy, plamy po rozlanych napojach czy wodzie.

Wygoda

Piekarnik, który znajduje się w kuchence nie jest ani zbyt wygodny, a korzystanie z niego bezpieczne. Jeśli umieścimy go na wysokości wzroku wygodniej będzie wyciągać gorące blachy i obserwować postępy w pieczeniu. W szafce pod płyta grzewczą można zrobić szufladę z przyprawami, lub praktyczny schowek na garnki i patelnie. Swoboda ustawienia sprzętów tak, by było nam wygodnie.

Wybierając wolnostojący sprzęt AGD musimy wziąć pod uwagę odsunięcie od ściany, okablowania, rury, wysokość blatów. Wszystko to zostaje na naszej głowie, a bardzo łatwo o pomyłkę. Wybierając sprzęt pod zabudowę mamy pewność, ze wszystkim zajmą się fachowcy, którzy zadbają o to, by kuchnia wyglądała perfekcyjnie. Taka oszczędność czasu z pewnością przyda się każdemu!

sprzęt pod zabudowę (1)

 

Najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni

Styczeń 11th, 2017 by

Można mieć świetne wyczucie stylu i tysiące pomysłów aranżacyjnych na urządzenie kuchni, a mimo to stworzyć kuchnię, w której brakuje miejsca, a praca jest utrudniona. Jakie są najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni?

Brak funkcjonalności

Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Oznacza to, że jej aranżacja musi usprawniać naszą pracę, która koncentruje się w tzw. trójkącie roboczym. W nim zawarte są trzy elementy: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Wszystkie powinny znajdować się blisko siebie tak, byśmy nie mieli problemu z przechodzeniem z jednego stanowiska do kolejnego. Takie ułożenie znacznie ułatwia pracę, przez co zaoszczędzimy czas i unikniemy powstawania zabrudzeń.

Niedopasowany sprzęt

Nie wszyscy urządzając kuchnię decydują się na zabudowę sprzętów AGD.W takiej sytuacji trzeba zachować szczególną czujność kupując sprzęt wolnostojący. Sprzęty i meble należy wymierzyć bardzo dokładnie, aby uniknąć wystających blatów, różnic w wysokościach pomiędzy meblami, a kuchenką i zmywarką,czy różnic z głębokościach.  Do tego musimy wziąć pod uwagę miejsce, które zajmują listwy przypodłogowe i wszelkie instalacje znajdujące się w kuchni.

Brak miejsca

Na kuchennym blacie znajduje się pełno sprzętów i produktów, na które nie ma już miejsca w szafkach i na kuchennych półkach? Otworzenie drzwiczek grozi wypadnięciem całej zawartości? Niektóre rzeczy trzymasz na podłodze? Utrzymanie porządku w kuchni, w której brakuje miejsca jest prawie niemożliwe. Oznacza to, że Twoja kuchnia prawdopodobnie została źle zaprojektowana i nie wykorzystano jej w stu procentach. Nawet małe pomieszczenia można urządzić w ten sposób, by na nic nie brakowało miejsca! Przy urządzaniu kuchni warto sięgnąć po radę fachowców, którzy zaprojektują kuchnię na miarę potrzeb.

Niedostateczne oświetlenie

Oświetlenie w kuchni jest często traktowane jak kwestia drugorzędna. Najczęściej montuje się lampę sufitową, która pozostawia pomieszczenie niedoświetlone. Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem pracy, a więc krojenia, smażenia, mieszania – do tego wszystkiego potrzebujemy świetnego światła! Dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o zainstalowanie punktów świetlnych we wszystkich strefach roboczych.

Samodzielna aranżacja kuchni, która będzie nie tylko stylowa, ale również praktyczna jest wyjątkowo trudnym zadaniem, dlatego dobrze jest powierzyć je doświadczonym fachowcom. Jeśli zdecydujemy się na taką pomoc możemy liczyć na kuchnię, która będzie służyła nam latami.

Wyspa kuchenna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Grudzień 12th, 2016 by

Wiele osób, które urządzają kuchnię po raz pierwszy lub chcą odmienić wnętrze starej, marzy o postawieniu wyspy. Wiąże się z tym jednak sporo obaw. Czy wystarczy na nią miejsca? Czy zawsze musi być postawiona w centralnym miejscu w kuchni? Czy wyspa kuchenna rzeczywiście jest praktycznym rozwiązaniem?

Czy wyspa kuchenna nadaje się tylko do dużej kuchni?

Wydaje się, że na wyspę mogą pozwolić sobie jedynie właściciele przestronnych kuchni. O ile nasze wnętrze nie zajmuje zaledwie kilku metrów kwadratowych możemy zastanowić się nad odpowiednim ułożeniem wyspy względem pozostałych mebli lub wykorzystać ją zamiast stołu kuchennego. Ciekawym rozwiązaniem są wyspy kuchenne na kółkach, które pozwalają nam na łatwe przesuwanie i dostosowanie do naszych potrzeb. Jeśli jednak potrzebujemy pomocy w planowaniu, możemy poprosić o opinię fachowców, którzy podpowiedzą, czy wyspa kuchenna sprawdzi się w naszym wnętrzu. Po sporządzeniu wstępnego projektu będziemy wiedzieć, jaki rodzaj wyspy byłby dla nas najbardziej odpowiedni.

wyspa-kuchenna-1

Wyspa nie musi być oddzielona od innych mebli kuchennych i stać na środku kuchni. Meble mogą układać się w literę L. Żeby zaoszczędzić miejsce wyspa kuchenna może służyć również za miejsce spożywania posiłków. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej zlewozmywaka lub płyty grzewczej uzyskanie dodatkowego miejsca w kuchni.

Po co nam wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna umożliwia nam wydzielenie dodatkowej strefy w kuchni lub miejsca, które będzie spełniało kilka funkcji jednocześnie. Może jednocześnie być przestrzenią do przygotowywania posiłków,  pieczenia i gotowania, zmywania naczyń i przechowywania. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

wyspa-kuchenna

Chcesz, żeby wyspa kuchenna pełniła również funkcje stołu? Pamiętaj w takim razie o wyborze takiej, która ma nieco wysunięte blaty, by mieć miejsce na nogi. Twoja wyspa może być miejsce przechowywania najrozmaitszych rzeczy, od naczyń po  garnki i roboty kuchenne. Żeby nadać jej lekkości możesz wybrać wyspę z otwartymi półkami i np. wykorzystać ją na pokaźną kolekcję książek kucharskich.

wyspa-kuchenna-4

Wyspa kuchenna może stanowić płynne przejście z części kuchennej do salonu, jeśli jedno pomieszczenie spełnia te dwie funkcje. Jeśli lubimy urządzać przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, to wyspa może okazać się doskonałym miejscem na szwedzki stół lub centrum spotkań – w końcu najlepsze imprezy są w kuchni!

Wybieramy piekarnik

Październik 14th, 2016 by

Każdy z nas zna zapach świeżo upieczonego ciasta. Żeby zagościł także w naszym domu, potrzebujemy dobrze zorganizowanej kuchni. Jej ważnym elementem jest piekarnik. Producenci oferują bardzo dużo modeli i choć różnorodność może nas przytłoczyć, decyzja o wyborze nie powinna być pochopna. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Zużycie energii
Tak jak w przypadku innych urządzeń, nowoczesne, elektryczne piekarniki podzielone są na klasy zużycia energii. Od A+++ aż do D, przy czym pierwsza zużywa najmniej prądu, a druga najwięcej. Niektóre posiadają opcje przyspieszające gotowanie, takie jak termoobieg, inne zaś umożliwiają gotowanie dwóch różnych potraw jednocześnie. Bez obaw o wymieszanie się zapachów lub przypalenie jednej z nich. To dodatkowa oszczędność energii, ale także naszego czasu przeznaczonego na przygotowywanie potraw.

Nowoczesne technologie
W małych kuchniach liczy się każdy kawałek przestrzeni. Możemy ją zaoszczędzić, kupując urządzenie spełniające dwie funkcje. Na rynku pojawiły się piekarniki z funkcją mikrofalówki – bardzo przydatne ludziom wiodącym aktywne życie. Kolejną nowinką może być opcja gotowania i czyszczenia piekarnika parą wodną. Zbędność środków chemicznych przy usuwaniu brudu będzie miało korzystny wpływ na środowisko oraz nasze zdrowie. Kiedy chcemy mieć możliwość gotowania dwóch różnych potraw jednocześnie, możemy wybrać na przykład jeden z piekarników znanych firm takich jak Samsung z technologią Dual Cook lub Beko z systemem Split & Cool.

Wygląd
Nasz piekarnik może być połączony z kuchenką lub być przeznaczony do zabudowy. Dzięki różnorodności urządzeń dostępnych na rynku możemy także wybrać design. Na przykład urządzenie z szybą z czarnego szkła i elementami ze stali nierdzewnej idealnie wkomponuje się w nowoczesny styl kuchni. Białe natomiast będzie stanowiło znakomitą ozdobę do pomieszczenia urządzonego klasycznie. Ponadto, w zależności od naszego upodobania, możemy wybrać piekarnik z wyświetlaczem dotykowym lub standardowymi pokrętłami.

Wymiary
Piekarnik może być różnej wielkości. Najlepiej, jeśli dostosowany jest do naszego stylu życia. Inna pojemność potrzebna będzie singielce urządzającej spotkania towarzyskie, a inna dużej rodzinie z kilkorgiem dzieci gotującej codziennie duży obiad. W wyborze odpowiedniego modelu może pomóc projektant. Jego doświadczenie pozwoli kupić piekarnik dostosowany do naszych potrzeb.

Wybór sprzętu kuchennego z pewnością warto przemyśleć. Z aktualną ofertą producentów możemy zapoznać się na ich stronach internetowych. Dobrze wybrany piekarnik pomoże zaoszczędzić czas przeznaczony na przygotowanie potraw oraz pieniądze wydane na energię elektryczną. Będzie również ważnym elementem wystroju naszej wymarzonej kuchni.

Minimalizm w kuchni

Sierpień 30th, 2016 by

Tradycja kontra nowoczesność

Poza wyglądem, tradycyjne kuchnie i nowoczesne różnią się często wyposażeniem. Kuchnia tradycyjna to zazwyczaj także bogactwo zastawy, sztućców i wszelkiej maści przyborów do gotowania. W takiej kuchni znajdzie się coś na każdą okazję, od foremek w kształcie gwiazdek, przez rękaw cukierniczy, blaszki do ciast, rondle, garnki, patery, aż po elektryczne noże do cięcia mięs i roboty kuchenne. Wyposażenie totalne, ale czy faktycznie potrzebujemy aż tylu rzeczy w kuchni?

Nie dla każdego…

Minimalizm w kuchni sprawdzi się w kilku sytuacjach:

  1. jeśli nasz tryb życia wymusza regularne przeprowadzki (taszczenie tony gadżetów kuchennych do nowego lokum naprawdę potrafi doprowadzić do szewskiej pasji);
  2. jeśli lubimy porządek, a nasz tryb życia sprawia, że nie mamy za dużo czasu na codzienne „ogarnianie”;
  3. jeśli lubimy przestrzeń i funkcjonalność;
  4. jeśli mamy do dyspozycji bardzo małą kuchnię;
  5. jeśli nie zawsze jemy w domu i mamy małą rodzinę;

Jeśli jednak nasza główna aktywność skupiona jest w domu, uwielbiamy kolekcjonować przedmioty i mocno się do nich przywiązujemy – no cóż, wówczas próby przejścia na minimalizm mogą okazać bardzo trudne i bolesne.

Tylko to, co potrzebne

Zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy w kuchni? Sztućce i talerze to absolutna podstawa. Dla pary, która czasem przyjmuje gości wystarczy zestaw 4 lub 6 talerzy. Cztery to wersja dla lubiących wyzwania, sześć natomiast wydaje się wersją optymalną, ponieważ w wielu przypadkach mogą one przejąć funkcje innych naczyń, np. platerów na wędliny czy sery. Przydadzą się również bardzo duże talerze do pięknego serwowania posiłków, miski na zupy i makarony, a także średnie talerze na desery i mniejsze posiłki. Do tego sztućce również na sześć osób, czyli standardowy dwudziestoczteroelementowy zestaw (warto zwrócić uwagę, czy wszystko można myć w zmywarce – to oszczędzi czas, a brudne naczynia nie będą zalegać w zlewozmywaku). Okazuje się, że można zupełnie sensownie przeżyć bez widelczyków do ciast, specjalistycznych łyżeczek do latte, czy łopatki do tortów.

Kubki i szkło: Dla większości z nas instynkt zbieracza budzi się głownie w obecności kubków do kawy. Tu także warto zastosować odpowiednie cięcia. Cztery kubki na parę wystarczą. Wiadomo, że jeden z jest z krową, a na drugim są słodkie kotki, a ten trzeci to jest od teściowej, więc musi zostać. Rozstania są trudne – wybierzmy kubki z których pijemy najczęściej, a z resztą czas się pożegnać.

Gotowanie: tutaj w minimalistycznej kuchni musimy postawić na jakość – dobre wielofunkcyjne garnki to podstawa. Dwa różnej wielkości, najlepiej, jeśli mają też możliwość zapiekania w nich potraw. Do tego solidna patelnia. Jeśli jesteście fanem wypieków nie obędzie się bez formy do pieczenia, która posłuży jako brytfanna i forma do ciast.

Urządzenia i roboty: jeden wielofunkcyjny robot kuchenny albo solidny blender powinny wystarczyć do codziennego gotowania oraz toster (z niego także możemy zrezygnować, jeśli mamy odpowiednio ekonomiczny piekarnik) i ewentualnie ekspres do kawy.

Przybory kuchenne: porządna i ładna deska do krojenia (może posłużyć także do podawania serów), wygodny nóż szefa kuchni oraz mały nożyk do krojenia i obierania warzyw, obieraczka, korkociąg, otwieracz do puszek i tarka. Młynek do soli i pieprzu. Do tego nie więcej niż 3 miski zarówno do gotowania, jak i podawania jedzenia. Jeśli czujemy potrzebę posiadania innych elementów zastawy do serwowania dań – po prostu postarajmy się ograniczyć ich ilość do takiej, której realnie używamy przynajmniej raz w tygodniu.

Zapasy: o ile nie mieszkamy w środku lasu, gromadzenie zapasów tylko zajmuje miejsce i powoduje, że więcej jedzenia się marnuje. 2-3 paczki makaronu, po kilogramie mąki, kasz czy bułki tartej w zupełności wystarczą. Przegląd szafek raz w tygodniu przed większymi zakupami sprawi, że niczego nie powinno zabraknąć.

Gadżety: zazwyczaj są piękne i kuszą nas na każdym kroku, jednak większość z nich „w praniu” okazuje się mało przydatna. Kolorowe słomki, trzy wersje solniczek, stojak na babeczki, foremki do pierniczków – często cały rok czekają na wykorzystanie, a kiedy są potrzebne – nie możemy ich znaleźć i kupujemy nowe.

Oczywiście prezentowana przez nas lista przedmiotów podstawowych to jedynie propozycja. Każdy powinien dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Kiedy jednak uda Wam się ograniczyć ilość otaczających Was przedmiotów, odzyskacie nie tylko przestrzeń, ale i czas.

Trójkąt roboczy

Lipiec 20th, 2016 by

W projekcie każdej kuchni należy uwzględnić tzw. trójkąt roboczy. Jego wierzchołki stanowią najważniejsze z punktu widzenia przygotowywania posiłków sprzęty, a mianowicie: kuchenka (lub płyta grzewcza wraz z piekarnikiem), zlewozmywak oraz lodówka.

To od ich rozmieszczenia zależy wygoda przy przygotowywaniu każdego posiłku, ponieważ podczas gotowania korzystamy z nich naprzemiennie. Właśnie z tego powodu odległości pomiędzy tymi elementami wyposażenia powinny być optymalne, aby skrócić drogę, jaką musimy pokonać podczas wykonywania kolejnych czynności. Nie tylko poprawia to komfort pracy, ale także skraca jej czas.

W zależności od wielkości kuchni odległości te mogą się różnić, jednak zawsze powinny mieścić się w określonych przedziałach:

  • pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem: od 90 cm (w małych kuchniach) do 210 cm;
  • pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką: od 120 cm do 210 cm;
  • pomiędzy lodówką a kuchenką: od 120 cm do 270 cm;
Od rozmieszczenia zależy wygoda przygotowywania każdego posiłku
Od rozmieszczenia zależy wygoda przygotowywania każdego posiłku

W każdej kuchni, nawet takiej składającej się z pojedynczej linii zabudowy da się uzyskać funkcjonalne i ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów, a podstawowa zasada zachowania trójkąta roboczego wytycza położenie głównych elementów zabudowy, stając się punktem odniesienie dla dalszego projektowania.

Strefy w funkcjonalnej kuchni

Lipiec 19th, 2016 by

Kuchnia to przestrzeń, w której codziennie toczy się życie. Wykonujemy w niej wiele prac, a czas i łatwość ich wykonania w znacznej mierze zależy od tego, w jaki sposób rozmieszczone są wszystkie jej elementy, wyposażenie i zapasy.

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszelkie prace wykonuje się optymalnie – to znaczy w najkrótszym możliwym czasie i przy najmniejszej ilości koniecznych czynności. Na szczęście w każdej kuchni możliwe jest uzyskanie odpowiedniego poziomu funkcjonalności. Kluczem do sukcesu jest podział kuchni na strefy.

Strefa przygotowywania

Tutaj wykonujemy większość prac związanych z przygotowywaniem posiłków, dlatego warto zadbać o odpowiednią przestrzeń do działania oraz dostępność niezbędnych narzędzi. Sercem tej strefy jest główny blat roboczy. Powinien mieć on co najmniej 90 cm szerokości, aby umożliwić nam swobodną pracę. Nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu blatu, a także łatwym dostępie do przynajmniej dwóch gniazdek elektrycznych. 

Musimy pamiętać, że zazwyczaj przygotowując posiłek korzystamy z deski do krojenia (czasem więcej, niż jednej), misek i kilku produktów spożywczych. Blat roboczy powinien umożliwić nam ich swobodne rozstawienie. W zasięgu ręki powinniśmy mieć także wszystkie niezbędne sprzęty i produkty, dlatego też w strefie przygotowywania powinna znaleźć się wygodna szuflada na sztućce robocze (noże, obieraczki, cedzaki, trzepaczki itp.), podstawowe produkty spożywcze (np. mąka, cukier, oliwy) oraz przyprawy.

Dodatkowo w obrębie tej strefy powinniśmy mieć dostęp do drobnego sprzętu kuchennego, takiego jak: miski, blender, czy mały robot kuchenny. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie tej strefy pomiędzy strefą gotowania a strefą zmywania.

Plastikowe pojemniki idealnie nadają się do organizacji strefy przygotowań.
Plastikowe pojemniki idealnie nadają się do organizacji strefy przygotowań.

Strefa gotowania i pieczenia

To miejsce związane z obróbką cieplną przygotowanego jedzenia. Jej centrum stanowi kuchenka lub płyta oraz piekarnik oraz pochłaniacz pary (okap kuchenny).

Warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób najczęściej przygotowujemy posiłki. W sytuacji, gdy preferujemy pieczenie – należy rozważyć umieszczenie piekarnika w zabudowie na odpowiedniej wysokości, która ułatwia wkładanie i wyjmowanie z niego potraw.

Dodatkowym sprzętem w tej strefie może być mikrofalówka. Ponadto istotne jest wygospodarowanie miejsca na garnki, pokrywki i patelnie oraz blachy i ruszty do pieczenia.

Strefa zmywania

Tutaj lądują wszystkie wykorzystane i brudne naczynia, a zatem centralnym punktem tej strefy musi być zlewozmywak wraz baterią i suszarką do naczyń. Jeśli decydujemy się na umieszczenie w kuchni zmywarki, powinna ona znaleźć się w pobliżu zlewozmywaka, aby ułatwić płukanie naczyń z resztek jedzenia.

Ze względu na konstrukcję szafki pod zlewem – jest to także dobre miejsce na kosze na odpady i takie produkty jak np. worki na śmieci, ręczniki papierowe, ścierki czy gąbki do naczyń, a także najważniejsze środki czystości.

Ważne, aby wszystkie środki chemiczne oraz odpadki znajdowały się z dala od jedzenia.

Stefa przechowywania

To miejsce, w którym powinniśmy mieć łatwy dostęp do sztućców i zastawy. Szkło do napojów i alkoholi dobrze trzymać w szafkach wiszących, podobnie jak kubki i filiżanki.

Ciężkie talerze i sztućce powinny znaleźć się w szufladach lub szafkach stojących. Strefa ta to także dobre miejsce na różne drobiazgi, które warto mieć pod ręką (przybory do pisania, karteczki do robienia notatek, świece, latarki itp.).

Organizacja zaplecza dużej kuchni
Organizacja zaplecza dużej kuchni

Strefa zapasów

Ostatnia na liście podstawowej, ale bez niej kuchnia właściwie nie istnieje. Ta strefa to miejsce, gdzie króluje lodówka i „spiżarnia” np. w formie pojemnej szafy, w której powinny się znaleźć wszystkie produkty suche oraz konserwy, słoiki i napoje. Dodatkowym elementem tej strefy może być specjalny regał/półka na wina.

Dodatkowo do stref kuchni można zaliczyć strefę jadalnianą, w której powinny znaleźć się meble niezbędne do wygodnego spożywania posiłków oraz do przechowywania obrusów i serwet. W tej strefie można także wygospodarować miejsce na barek na alkohole.