Category:

Jak wybrać zlew kuchenny?

Styczeń 31st, 2017 by

Radziliśmy już czym kierować się przy wyborze blatu kuchennego, piekarnika, zmywarki i lodówki. Pora zająć się strefą zmywania. Czym różnią się zlewy granitowe od kompozytowych? Jaką odporność na temperaturę mają zlewy stalowe i jak należy czyścić zlew ceramiczny? Jak wybrać zlew kuchenny?

Zlewozmywaki stalowe

brw jak wybrać zlewozmywak do kuchni - kuchnie perfekt

To jedne z najczęściej wybieranych zlewów kuchennych. Ich ogromną zaletą są przystępne ceny, te zaczynają się już od 100 zł. Wykonywane są ze stali szlachetnej, a dokładnie stopu m.in. chromu, niklu.  Są odporne na bardzo wysokie temperatury (już 550 stopni Celsjusza!), uderzenia i działanie środków chemicznych. Ich wadą jest silna akustyka i powstające zacieki i plamy po wodzie.  Po każdym użyciu zlew należy wycierać dokładnie do sucha. Do jego czyszczenia nie powinno się używać proszków czyszczących, w zlewach z gładką powierzchnią mogą pojawiać się zarysowania.

Zlewozmywaki granitowe i kompozytowe

brw jak wybrać zlew kuchenny 5

Zlewy granitowe  w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Są bardzo wytrzymałe i estetyczne – znajdziemy je w różnych kolorach i łatwo jest je dopasować do aranżacji wnętrza. Niestety ich największą wadą jest wysoka cena. Wybierając zlew granitowy musimy przygotować się na wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych, chociaż jest to inwestycja na wiele lat.

Zlewy kompozytowe są tańszą alternatywą, która prezentuje się równie dobrze jak granit. Zbudowane są z mieszaniny minerałów i żywicy poliestrowej. Są elastyczniejsze od granitowych, a co za tym idzie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemii gospodarczej. Ich wadą jest konieczność regularnej pielęgnacji – musimy wycierać je do sucha i co jakiś czas umyć specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego typu zlewów kuchennych.

Zlewozmywaki ceramiczne

brw jak wybrać zlewozmywak do kuchni - kuchnie perfekt (1)

Zlewy kuchenne wykonane z materiałów ceramicznych to bardzo modne rozwiązanie przy aranżacji kuchni. Są odporne na ekstremalnie wysokie temperatury (nawet powyżej 1000 stopni Celsjusza!) dzięki temu, że same zrobione są w wypalonej gliny. Z czasem szkliwo jednak może się przetrzeć i porysować. Do czyszczenia takiego zlewu powinniśmy unikać materiałów ściernych.

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Zlewy z tworzyw sztucznych są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie na ścieranie i nie wytrzymują wysokich temperatur. Wykonane z poliwęglanu lub makrolnu wytrzymają zaledwie do 150 stopni Celsjusza, a to oznacza, że gorące formy do pieczenia, czy patelnie musimy najpierw odstawić do przestygnięcia. Ich zaletą jest przede wszystkim korzystna cena i łatwość w utrzymaniu ich w czystości.

Każdy ze zlewów posiada inne cechy, naszym zadaniem jest wybrać ten, który najbardziej będzie pasował do naszych nawyków, aranżacji wnętrza, budżetu i przyzwyczajeń. który z nich jest dla Was najodpowiedniejszy?

Jakie farby do kuchni wybrać?

Styczeń 24th, 2017 by

Chwilowo zostawiamy temat mebli kuchenny i sprzętu AGD. Zajmiemy się farbami, które nadają się do pomalowania ścian w kuchni. To bardzo wymagające pomieszczenie dlatego wybór powinien być dokładnie przemyślany. Jak wybrać odpowiednio?

Farba do zadań specjalnych

perfekt4u brw meble na wymiar (1)

Kuchnia to miejsce, w którym dużo się dzieje. Gotowanie i smażenie pozostawia ślady nie tylko na meblach, ale i na ścianach. Dlatego farby do kuchni powinny być przede wszystkim odporne na zmywanie, muszą chronić ściany przed wilgocią, grzybami i pleśnią.  Powinny także umożliwiać ścieranie z nich plam z łatwością – w końcu każdemu zdarzy się coś wylać, a zawartość miski w której np. ubijamy składniki na ciasto „lubi” rozprysnąć się na ścianie.  Wybierając farby do kuchni musimy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy są przeznaczone do tego wnętrza (zazwyczaj na opakowaniach jest napisane, że nadają się również do łazienek). Farby te zazwyczaj są oznaczone są I klasą jakości, są nieco droższe, ale to wydatek wart swojej ceny.

Rodzaje farb do kuchni

perfekt4u brw meble na wymiar (3)

Zaczynając od wyboru farb do kuchni lepiej zrezygnować z farb strukturalnych. To farby, które świetnie sprawdzą się w salonie, ale w kuchni jedynie będzie na nich osiadał kurz i tłuszcz. Szybko na teksturze ściany zaczną pojawiać się ciemne i nieestetyczne przebarwienia.

Farby ceramiczne są odporne na ścieranie i płowienie, ale ściany, które zostaną nimi pokryte muszą być idealnie gładkie ponieważ nadają im połysk, który uwidoczni każdą nierówność.  Farby lateksowe są odporne na zabrudzenia i wilgoć, jednak musimy zwracać uwagę na to, czy posiadają oznaczenia dot. stosowania ich w kuchni. Modne farby tablicowe to świetne rozwiązanie, które nie tylko jest (rzecz jasna) odporne na ścieranie i wilgoć, ale  będzie również stanowić ciekawy akcent aranżacyjny.

Pora przyjrzeć się jeszcze kilku innym szczegółom Warto zwrócić między innymi uwagę na to, w jaki sposób daną farbę trzeba nakładać. Czy można używać do niej wałka malarskiego? Jaki okres gwarancji zapewnia producent? Jakie są opinie na temat producenta? Nie chcielibyśmy przecież malować ściany 7 razy i ciągle dostrzegać pod spodem poprzedni kolor!

W wyborze farb do kuchni nie można pominąć wyboru najlepszego koloru. Powinien pasować do wybranego stylu aranżacyjnego, koloru mebli, paneli lub kafelek i nasłonecznienia wnętrza. I w gruncie rzeczy to wybór koloru, a nie typu farby jest najtrudniejszym zadaniem, ale o tym jeszcze będziemy pisać!

Dlaczego warto wybrać sprzęt pod zabudowę?

Styczeń 17th, 2017 by

Kiedy wybraliśmy już odpowiedni styl, w którym urządzimy kuchnię i zdecydowaliśmy jaki kolor będą miały ściany, jakie uchwyty znajdą się na drzwiczkach szafek, warto zastanowić się nad sprzętami AGD. Poza wyborem ich parametrów i właściwości trzeba zadecydować również, czy mają to być sprzęty wolnostojące, czy może pod zabudowę? Czy warto wybierać sprzęt pod zabudowę?

sprzęt pod zabudowę (4)

Swoboda aranżacji

Pierwszym argumentem, który przychodzi nam na myśl to możliwość urządzenia kuchni w dokładnie taki sposób, jaki chcemy. Nie musimy się martwić tym, że piekarnik o wysokiej klasie energooszczędnej, który posiada wszystkie upragnione funkcje jest… po prostu brzydki lub nie pasuje do stylu, w którym urządzona jest kuchnia. Sprzęt pod zabudowę będzie wyglądał tak, jak Ty tego chcesz i idealnie dopasuje się do mebli.

Oszczędność miejsca

Sprzęty pod zabudowę zajmują mniej miejsca. Mikrofalówka,która normalnie stałaby na blacie zwolni z niego miejsce, zmywarka dostanie blat roboczy. Lodówka, która rzuca się w oczy zostanie zabudowana i wizualnie sprawi, że w kuchni będzie więcej miejsca. Fachowcy, którzy zaprojektują kuchnię na wymiar zadbają o to, by żaden centymetr kwadratowy powierzchni nie został zmarnowany.

sprzęt pod zabudowę

Mniej sprzątania

Kuchnia zadbana, to taka w której jest czysto, a praktyczna jest łatwa do posprzątania. Zabudowa sprzętów wyeliminuje przerwy pomiędzy meblami i urządzeniami, w których zbiera się kurz, okruchy, plamy po rozlanych napojach czy wodzie.

Wygoda

Piekarnik, który znajduje się w kuchence nie jest ani zbyt wygodny, a korzystanie z niego bezpieczne. Jeśli umieścimy go na wysokości wzroku wygodniej będzie wyciągać gorące blachy i obserwować postępy w pieczeniu. W szafce pod płyta grzewczą można zrobić szufladę z przyprawami, lub praktyczny schowek na garnki i patelnie. Swoboda ustawienia sprzętów tak, by było nam wygodnie.

Wybierając wolnostojący sprzęt AGD musimy wziąć pod uwagę odsunięcie od ściany, okablowania, rury, wysokość blatów. Wszystko to zostaje na naszej głowie, a bardzo łatwo o pomyłkę. Wybierając sprzęt pod zabudowę mamy pewność, ze wszystkim zajmą się fachowcy, którzy zadbają o to, by kuchnia wyglądała perfekcyjnie. Taka oszczędność czasu z pewnością przyda się każdemu!

sprzęt pod zabudowę (1)

 

Najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni

Styczeń 11th, 2017 by

Można mieć świetne wyczucie stylu i tysiące pomysłów aranżacyjnych na urządzenie kuchni, a mimo to stworzyć kuchnię, w której brakuje miejsca, a praca jest utrudniona. Jakie są najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni?

Brak funkcjonalności

Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Oznacza to, że jej aranżacja musi usprawniać naszą pracę, która koncentruje się w tzw. trójkącie roboczym. W nim zawarte są trzy elementy: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Wszystkie powinny znajdować się blisko siebie tak, byśmy nie mieli problemu z przechodzeniem z jednego stanowiska do kolejnego. Takie ułożenie znacznie ułatwia pracę, przez co zaoszczędzimy czas i unikniemy powstawania zabrudzeń.

Niedopasowany sprzęt

Nie wszyscy urządzając kuchnię decydują się na zabudowę sprzętów AGD.W takiej sytuacji trzeba zachować szczególną czujność kupując sprzęt wolnostojący. Sprzęty i meble należy wymierzyć bardzo dokładnie, aby uniknąć wystających blatów, różnic w wysokościach pomiędzy meblami, a kuchenką i zmywarką,czy różnic z głębokościach.  Do tego musimy wziąć pod uwagę miejsce, które zajmują listwy przypodłogowe i wszelkie instalacje znajdujące się w kuchni.

Brak miejsca

Na kuchennym blacie znajduje się pełno sprzętów i produktów, na które nie ma już miejsca w szafkach i na kuchennych półkach? Otworzenie drzwiczek grozi wypadnięciem całej zawartości? Niektóre rzeczy trzymasz na podłodze? Utrzymanie porządku w kuchni, w której brakuje miejsca jest prawie niemożliwe. Oznacza to, że Twoja kuchnia prawdopodobnie została źle zaprojektowana i nie wykorzystano jej w stu procentach. Nawet małe pomieszczenia można urządzić w ten sposób, by na nic nie brakowało miejsca! Przy urządzaniu kuchni warto sięgnąć po radę fachowców, którzy zaprojektują kuchnię na miarę potrzeb.

Niedostateczne oświetlenie

Oświetlenie w kuchni jest często traktowane jak kwestia drugorzędna. Najczęściej montuje się lampę sufitową, która pozostawia pomieszczenie niedoświetlone. Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem pracy, a więc krojenia, smażenia, mieszania – do tego wszystkiego potrzebujemy świetnego światła! Dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o zainstalowanie punktów świetlnych we wszystkich strefach roboczych.

Samodzielna aranżacja kuchni, która będzie nie tylko stylowa, ale również praktyczna jest wyjątkowo trudnym zadaniem, dlatego dobrze jest powierzyć je doświadczonym fachowcom. Jeśli zdecydujemy się na taką pomoc możemy liczyć na kuchnię, która będzie służyła nam latami.

Kuchnia w stylu retro

Styczeń 4th, 2017 by

Styl retro cieszy się nieprzerwanie ogromną popularnością. Urządzając taką kuchnię możemy być pewni, że zawsze będzie wyglądać dobrze, a my będziemy się w niej świetnie czuć. W końcu to wnętrze, które ma nam przypominać wiejską kuchnię babci pachnącą świeżo upieczonym ciastem i suszonymi ziołami.

kuchnia-w-stylu-retro-2

Urządzając kuchnię w stylu retro powinniśmy trzymać się kilku zasad. Pierwszą z nich jest dominująca rola drewna, metalu i szkła. Kolorystyka ścian powinna być stonowana. Dobrze jest postawić na biel, beż, błękit, jasną zieleń lub pastelowy róż. Unikać powinniśmy ciemnych kolorów, szczególnie jeśli decydujemy się na takie meble. W stylu retro łatwo jest również przesadzić z ilością deseni i faktur.  

Meble kuchenne

kuchnia-w-stylu-retro-4

Meble w kuchni retro mogą nawiązywać do stylu minionych epok, jak i do bliższych nam nieco lat 50. Fronty mebli kuchennych powinny bazować na stonowanej, naturalnej kolorystyce drewna. Możemy także oprzeć się na nieco bardziej kontrastowych rozwiązaniach i wybrać fronty bardzo jasne lub ciemne. Bez względu na to,  jaki kolor wybierzemy kuchnia retro powinna mieć ten wyjątkowy, delikatny wiejski akcent, który kojarzy nam się z przytulnymi, domowymi wnętrzami. Duży drewniany stół, obszerny kredens, w którego drzwiczkach znajdziemy szklane witrażyki, ozdobne uchwyty, i ozdobne frezowanie na drzwiczkach to cechy szczególne mebli w stylu retro.

Nowoczesne wyposażenie, a kuchnia w stylu retro

kuchnia-w-stylu-retro-7

Starając się urządzić naszą kuchnię warto zastanowić się nad odpowiednimi sprzętami AGD, które będą spójne stylistycznie. Jasna kuchnia z lat 50-tych będzie świetnie wyglądać z białą kuchenką, która będzie posiadać wszystkie funkcje nowoczesnych technologii, a jednocześnie  nawiązywać wyglądem do starych emaliowanych sprzętów. Warto dobrać do niej odpowiedni okap, a także lodówkę i czajnik.

Żeby zaoszczędzić na poszukiwaniach sprzętów można również postawić na zabudowę, która subtelnie ukryje niezbyt mile widziane ślady nowoczesności.

Dodatki w kuchni w stylu retro

kuchnia-w-stylu-retro-5

Kuchnie w stylu retro uwielbiają dodatki, które sprawią, że pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej przytulne. Dlatego swoje miejsce mogą znaleźć w niej wszelkie bibeloty, które znajdziemy na targach staroci. Malowane talerze, wiszące łyżki i chochle sprawdzą się w roli ozdób na ściany. Na półkach możemy postawić butelki na mleko, małe kaneczki, czy elementy porcelanowej zastawy. W oknach niech zagoszczą kraciaste zasłony i zazdrostki, a na stole szydełkowy, ciężki obrus. Dobierając dodatki musimy również pamiętać o umiarze. W tego typu wnętrzach łatwo jest o przesadę, która sprawia, że wnętrze staje się ciężkie, a nie przytulne. Musimy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy stylem retro, a funkcjonalnością i ograniczyć się do rzeczy, które rzeczywiście są w dekorowaniu potrzebne.

Wnętrza w stylu retro z pewnością nigdy nie wyjdą z mody. Kuchnia w takiej aranżacji, nie znudzi się przez wiele lat i będzie podkreślać wyjątkowy charakter pomieszczenia, które jest wszak sercem domu.

Dlaczego warto wybrać meble na wymiar do kuchni?

Grudzień 28th, 2016 by

Każdy, kto podjął się chociaż raz w życiu urządzenia kuchni wie, jak trudne jest to zadanie. O wiele łatwiej jest urządzić np. salon, w którym stawiamy na przestronność i wygodę. Sprawa wygląda inaczej podczas urządzania kuchni, gdzie liczy się często wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego. W takich sytuacjach warto wybrać meble na wymiar.

meble-na-wymiar-do-kuchni-1

Nie każdy może cieszyć się dużą kuchnią, ale każdy chciałby, by pomimo tego była pojemna i funkcjonalna. Kuchnia jest sercem domu, ale również miejscem pracy, w końcu gotowanie, chociaż przyjemne, wymaga świetnego zorganizowania. A żadna przestrzeń nie powinna nam tego utrudniać.

Zamówienie mebli kuchennych na wymiar jest kluczowe, gdy chcemy urządzić małą kuchnię. W takich wnętrzach chcemy maksymalnie wykorzystać dostępny metraż.  Jeśli posiadamy kuchnię o trudnym układzie skorzystanie z usługi wykonania mebli na wymiar również wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści wymierzą dokładnie nasze wnętrze i przygotują projekt według, którego będziemy mogli maksymalnie wykorzystać kuchnię i uczynić ją funkcjonalną.

meble-na-wymiar-do-kuchni

Osoby, które posiadają kuchnie otwarte na salon często mają problem z dopasowaniem  do siebie charakteru tych dwóch pomieszczeń. Meble na wymiar dają im możliwość stworzenia płynnego stylizacyjnie przejścia pomiędzy pokojem dziennym, a kuchnią np. wykorzystując te same fronty.

Wybierając meble na wymiar mamy okazję do tego, by stworzyć kuchnię indywidualnie dopasowaną do naszych potrzeb i gustu. Możemy samodzielnie wybrać blaty, fronty,  kierunek otwierania się drzwiczek, a nawet kształty uchwytów, nie mówiąc już o dopasowaniu wymiarów mebli do wnętrza.

meble-na-wymiar-do-kuchni-2

Właściwie jedynymi wadami mebli na wymiar jest ich wyższa cena w porównaniu z gotowymi modułami oraz dłuższy czas oczekiwania.  Musimy jednak pamiętać, że meble na wymiar posiadają lepszą jakość, a dzięki fachowemu montażowi unikniemy uszkodzeń i będziemy cieszyć się nimi znacznie dłużej.  Meble warto zamawiać nawet przed rozpoczęciem remontu kuchni. W ten sposób firma, z której usług korzystamy będzie miała czas na zebranie wymiarów wnętrza, przygotowanie wstępnego projektu i wycenę. Dzięki temu meble będzie można zakładać tuż po zakończeniu remontu.

 

Jaki blat kuchenny wybrać?

Grudzień 21st, 2016 by

Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy. Tu przygotowujemy posiłki, kroimy, pieczemy, smażymy. Czasami coś się rozleje, spadnie lub potłucze. Temperatura w kuchni potrafi być wysoka, a parujące potrawy sprawiają, że w pomieszczeniu jest wilgotno. Nasze meble kuchenne muszą być odporne na niesprzyjające warunki i łatwe w czyszczeniu. Najbardziej wytrzymały powinien być blat roboczy – w końcu to na nim dzieje się najwięcej. Jaki blat kuchenny wybrać? Z jakiego surowca powinien być wykonany?

Blat kuchenny laminowany

Blaty laminowane są lekkie i bardzo wytrzymałe. Poleca się je szczególnie w domach, w których są małe dzieci ze względu na to, że bardzo łatwo dba się o ich czystość, dlatego nie musimy się obawiać plam. Do tego są tanie i ich wymiana nie opróżni naszej kieszeni. Ten rodzaj blatów nie blaknie, są odporne na wilgoć i zarysowania. Ich największą zaletą jest wybór z szerokiej palety kolorystycznej, dzięki temu z pewnością znajdziemy taki, który będzie pasował do naszej wymarzonej kuchni. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu ciętych krawędzi silikonem lub metalową listwą, by chronić płytę przed wilgocią.

jaki-blat-kuchenny-wybrac

Blat kuchenny z drewna

To niezwykle modny rodzaj blatu roboczego. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim stylowi skandynawskiemu, który szturmem zdobył serca Polaków. Sprawdzi się również w kuchniach w stylu francuskim, ale też nowoczesnym, loftowym, czy minimalistycznym. Blaty drewniane są niestety najbardziej wymagające i najmniej trwałe – narażone na plamy, uszkodzenia czy odbarwienia spowodowane słońcem. Drewniane blaty musimy olejować regularnie lub zdecydować się na ich polakierowanie, co odbierze im dużo z naturalnego uroku i może spowodować, że z powodu grubej warstwy twardego lakieru trudno będzie je odróżnić od blatów laminowanych z drewnianym wzorem. Zaletą drewnianych blatów jest natomiast możliwość ich cyklinowania, które usunie wszelkie znaki intensywnego użytkowania, o ile nie jesteśmy miłośnikami drewna, na którym odbiło się znamię czasu.

jaki-blat-kuchenny-wybrac-2

Blat kuchenny z kamienia

To najtwardszy i najbardziej wytrzymały z blatów kuchennych. Nie straszne są mu gorące naczynia, zachlapania ani uszkodzenia mechaniczne. W przypadku drobnych ubytków kamień można przeszlifować, co sprawia, że wybór kamiennego blatu kuchennego może stać się inwestycją na całe życie. Niestety z trwałością blatów kuchennych idzie w parze ich wysoka cena.

jaki-blat-kuchenny-wybrac-1

Wybór blatu kuchennego to ważna decyzja, którą warto przemyśleć. Musimy zastanowić się nie tylko nad tym, jak nasza kuchnia ma być urządzona, ale również jak często i intensywnie będziemy z niej korzystać. Istotne jest oczywiście to, czy budżet pozwoli nam na droższe rozwiązania oraz czy będziemy mieli czas i ochotę na renowację blatu. Na rynku znajdziemy wiele możliwości i każdy z pewnością znajdzie cos dla siebie.

Styl francuski w kuchni

Grudzień 14th, 2016 by

 

Styl francuski, to jeden z tych ponadczasowych sposobów aranżacji wystroju, który będzie się świetnie nadawał dla miłośników przytulnych i jednocześnie eleganckich wnętrz. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim w jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Czym charakteryzuje się ten styl i jak wprowadzić go do naszej kuchni?

kuchnia-w-stylu-francuskim-2

Styl francuski w kuchni

Styl francuski to połączenie elegancji i dobrego smaku. Ten styl kształtował się latami czerpiąc inspiracje z różnych epok. Wyróżnia go wyraźna stylizacja i zastosowany z wyczuciem przepych. Dominuje symetria, spójność i wysoka jakość zastosowanych materiałów.

W kuchni styl francuski to przede wszystkim naturalne surowce: kamienne podłogi oraz drewniane meble i blaty. Fronty szafek mogą zawierać subtelne, szklane witraże lub elementy frezowane.

Kolory

Styl francuski charakteryzuje się lekkością, ale jednocześnie wysublimowaną elegancją. Dlatego w kuchni powinny dominować jasne kolory jak biel, wanilia, pastelowy wrzos, błękit lub pudrowy róż. Te możemy przełamywać ciemnymi elementami np. uchwytami do szafek lub kafelkami ułożonymi w czarno-biały wzór karo.

kuchnia-w-stylu-francuskim

Dodatki

W kuchni w stylu francuskim stawiamy przede wszystkim na dodatki, które podkreślą elegancję i naturalność. Obrus i obicia krzeseł mogą mieć florystyczne wzory, należy jednak zwrócić uwagę na wysoką jakość użytych materiałów. Na półkach warto ustawić malowaną porcelanę.

W stylu francuskim nie ma miejsca na tworzywa sztuczne i stal nierdzewną, ale za to zdobione złote ramy będą do niego idealnie pasować. Natomiast dobierając oświetlenie do kuchni możemy postawić na elegancki, nawet kryształowy żyrandol.

Styl francuski świetnie łączy ze sobą elegancję z naturą, znajdując własną drogę pomiędzy przepychem, a umiarem. To wszystko sprawia, że wnętrza w nim urządzone podobają się niemal każdemu, a sam styl cieszy ogromną popularnością.

Wyspa kuchenna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Grudzień 12th, 2016 by

Wiele osób, które urządzają kuchnię po raz pierwszy lub chcą odmienić wnętrze starej, marzy o postawieniu wyspy. Wiąże się z tym jednak sporo obaw. Czy wystarczy na nią miejsca? Czy zawsze musi być postawiona w centralnym miejscu w kuchni? Czy wyspa kuchenna rzeczywiście jest praktycznym rozwiązaniem?

Czy wyspa kuchenna nadaje się tylko do dużej kuchni?

Wydaje się, że na wyspę mogą pozwolić sobie jedynie właściciele przestronnych kuchni. O ile nasze wnętrze nie zajmuje zaledwie kilku metrów kwadratowych możemy zastanowić się nad odpowiednim ułożeniem wyspy względem pozostałych mebli lub wykorzystać ją zamiast stołu kuchennego. Ciekawym rozwiązaniem są wyspy kuchenne na kółkach, które pozwalają nam na łatwe przesuwanie i dostosowanie do naszych potrzeb. Jeśli jednak potrzebujemy pomocy w planowaniu, możemy poprosić o opinię fachowców, którzy podpowiedzą, czy wyspa kuchenna sprawdzi się w naszym wnętrzu. Po sporządzeniu wstępnego projektu będziemy wiedzieć, jaki rodzaj wyspy byłby dla nas najbardziej odpowiedni.

wyspa-kuchenna-1

Wyspa nie musi być oddzielona od innych mebli kuchennych i stać na środku kuchni. Meble mogą układać się w literę L. Żeby zaoszczędzić miejsce wyspa kuchenna może służyć również za miejsce spożywania posiłków. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej zlewozmywaka lub płyty grzewczej uzyskanie dodatkowego miejsca w kuchni.

Po co nam wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna umożliwia nam wydzielenie dodatkowej strefy w kuchni lub miejsca, które będzie spełniało kilka funkcji jednocześnie. Może jednocześnie być przestrzenią do przygotowywania posiłków,  pieczenia i gotowania, zmywania naczyń i przechowywania. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

wyspa-kuchenna

Chcesz, żeby wyspa kuchenna pełniła również funkcje stołu? Pamiętaj w takim razie o wyborze takiej, która ma nieco wysunięte blaty, by mieć miejsce na nogi. Twoja wyspa może być miejsce przechowywania najrozmaitszych rzeczy, od naczyń po  garnki i roboty kuchenne. Żeby nadać jej lekkości możesz wybrać wyspę z otwartymi półkami i np. wykorzystać ją na pokaźną kolekcję książek kucharskich.

wyspa-kuchenna-4

Wyspa kuchenna może stanowić płynne przejście z części kuchennej do salonu, jeśli jedno pomieszczenie spełnia te dwie funkcje. Jeśli lubimy urządzać przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, to wyspa może okazać się doskonałym miejscem na szwedzki stół lub centrum spotkań – w końcu najlepsze imprezy są w kuchni!

Jak wybrać lodówkę do domu?

Grudzień 9th, 2016 by

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez lodówki. To jedno z największych urządzeń, jakie znajdują się w domu i też największy pożeracz energii elektrycznej.  Jak wybrać lodówkę do domu i czym warto kierować się przy podejmowaniu decyzji?

 

No Frost – przydatne, czy nie?

Trudno znaleźć osobę, która lubiłaby rozmrażać lodówkę. Zajmuje to bardzo dużo czasu, a przy okazji grozi rozmrożeniem produktów spożywczych, które przechowujemy. Do tego lodówka, która zdąży już się oblodzić zużywa więcej prądu, zatem regularne rozmrażanie to wówczas konieczność.

Funkcja No Frost jest bardzo praktyczna i pozwala nam zaoszczędzić sporo pracy. Na rynku możemy wybierać pomiędzy lodówkami, które tę funkcję posiadają tylko w zamrażalce lub również w chłodziarce. Wybierając drugą opcję warto zwrócić uwagę, czy jednocześnie chłodziarka utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza (70-90%). W przeciwnym razie przechowywane jedzenie może ulec wysuszeniu.

jak-wybrac-lodowke-2

Klasy oszczędnościowe lodówek

Wybierając lodówkę warto zwrócić uwagę na jej klasę oszczędnościową. Te znajdują się w przedziale od (najbardziej oszczędnej) A+++ poprzez A++, A+, A, B, C, D, E, F, po G. Co prawda zużycie energii zależy od rodzaju lodówki, jej rozmiaru, sposobu użytkowania, czy temperatury w pomieszczeniu, jednak wybierając pomiędzy klasą A+++, a C jesteśmy w stanie zaoszczędzić w skali roku nawet kilkaset złotych na rachunkach za prąd.

Lodówka wolnostojąca i pod zabudowę

lodowka

Jedno z najważniejszych pytań, które powinniśmy sobie zadać dotyczy tego, czy wymarzona lodówka, ma być wolnostojąca, czy pod zabudowę. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Często powtarzana jest opinia, że lodówki pod zabudowę są bardziej awaryjne. Najczęściej nie jest to wina sprzętu, a źle zrobionej zabudowy, która wpływa na jej funkcjonowanie. Wybierając dobrych fachowców będziemy mogli cieszyć się spójnym wystrojem kuchni. Lodówki pod zabudowę cieszą się dużą popularnością – pozwalają na ukrycie jej pod wybranym przez klienta frontem i dopasowanie całościowego projektu kuchni.

Wybierając lodówkę trzeba wziąć pod uwagę kierunek otwierania drzwi (można go wybrać składając zamówienie) i szerokość jaką będą one zajmowały po pełnym ich otwarciu. Lodówki możemy wybierać w różnych rozmiarach, jednak warto zwrócić uwagę na pojemność chłodziarki. Przyjmuje się, że na jednego domownika potrzeba przynajmniej 130 l, na kolejnego min. 30 l.

Nad wyborem lodówki powinniśmy się dobrze zastanowić, to sprzęt, który ma nam służyć latami, więc musi spełniać wszystkie nasze oczekiwania – być praktyczny, oszczędny, bezawaryjny i estetyczny.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Grudzień 6th, 2016 by

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, jest bezpretensjonalny i ponadczasowy. Króluje już w naszych salonach i sypialniach, pora by wprowadzić go również do kuchni. Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego? Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu skandynawskim?

  kuchnia-w-stylu-skandynawskim

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

W stylu skandynawskim niezwykle istotna jest kolorystyka. Dominują tu biel, czerń i odcienie szarości. Nie oznacza to jednak, że nasze wnętrza będą miały chłodny charakter. Trzy główne kolory przełamiemy dobierając ostrożnie kolorowe dodatki. Świetnie sprawdzają się zielenie, błękity, jasne brązy i żółcienie.

W stylu skandynawskim musimy zachować umiar, który jest jego kolejna nieodłączną cechą. Minimalizm i prostota wnętrz sprawiają, że te zawsze będą aktualne, funkcjonalne i urządzone w dobrym guście.

kuchnia-w-stylu-skandynawskim-2

Meble

Meble w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim będą pozbawione ozdobników, a ich blaty proste i matowe. Meble kuchenne utrzymane są w bieli, szarościach, lub w kolorach jasnego drewna. Blaty natomiast wybieramy kamienne lub drewniane.

Pojemne szafki i przemyślany układ kuchni sprawiają, że kuchnia stanie się miejscem, w którym nie znajdziemy przypadkowych przedmiotów. W niej panuje ład i świetna organizacja, dlatego nie wahajmy się wieszać wysokich szafek ściennych i montować dodatkowych pólek.

W kuchniach w stylu skandynawskim świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie sprzętów AGD pod zabudowę, lub wybór takich, które swoim designem będą wpisywać się w wybrany przez nas  styl.

kuchnia w stylu skandynawskim

Dodatki

Zaraz obok minimalizmu, który jest podstawą stylu skandynawskiego  jest dobór odpowiednich dodatków. Należy zaznaczyć, iż pomimo tego, że ograniczamy ilość ozdób, to nadal nasze wnętrze musi pozostać przytulne.

W kuchni nie może zabraknąć tekstyliów, jak obrus, firanki czy zasłony , które powinny być wykonane z naturalnych tkanin. Szklanki z kolorowego szkła mogą stać się idealnym dodatkiem, który ożywi wnętrze. W kuchni nie może również zabraknąć świeżych ziół w np. metalowych doniczkach.  Dopełnieniem może stać się również tradycyjna malowana porcelana lub bukiet świeżych kwiatów.

Zachowanie tych kilku podstawowych zasad pomoże stworzyć wnętrze przytulne, proste, ale jednocześnie eleganckie. Kuchnia w stylu skandynawskim może być wyjątkowo piękna.

 

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Listopad 15th, 2016 by

Nawet jeśli nie jesteśmy wytrawnymi kucharzami, zazwyczaj w ciągu tygodnia spędzamy w kuchni dużo czasu. To jedno z najważniejszych miejsc w domu, miejsce rodzinnych posiłków i spotkań z przyjaciółmi. Kiedy już zdecydujemy się na jej wystój, wybierzemy fronty i wydzielimy strefy zapewniające odpowiednią funkcjonalność, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym niezwykle istotnym dla wygody i przyjemności pracy elemencie – oświetleniu. Szczególnie, gdy decydujemy się na kuchnię połączoną z jadalnią lub otwartą na salon.

Każdemu z nas nie raz zdarzyło się przygotowywać posiłki po zmroku, o co przecież nie trudno szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest oświetlenie, na które się zdecydowaliśmy. Musi nie tylko pięknie wyglądać i wzbogacać wystrój kuchni, ale przede wszystkim być funkcjonalne i ułatwiać nam pracę podczas przygotowywania posiłków. Opcji jest sporo, warto wziąć także pod uwagę zastosowanie więcej niż jednej formy oświetlenia kuchni. Co mamy do wyboru?

Punkty świetlne

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Punkty świetlne w kuchni są niezwykle praktyczne, umożliwiają podświetlenie lub doświetlenie wybranej przez nas strefy w kuchni. Odpowiednie doświetlenie blatu nie tylko poprawi ergonomię pracy, ale też bezpieczeństwo, np. podczas krojenia warzyw ostrym nożem w strefie przygotowania.

Lampy wiszące

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Jeśli zdecydujemy się na kuchnię połączoną z jadalnią lub kuchnię z wyspą, a wysokość sufitu w pomieszczeniu nam na to pozwala, to warto zastanowić się nad wiszącym oświetleniem. Montaż takich lamp pomoże nam uzyskać dodatkową strefę, w której będziemy mogli spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.  Natomiast przygaszenie świateł w reszcie pomieszczenia pozwoli nam na stworzenie nieco bardziej intymnego i przytulnego klimatu. Same lampy mogą być także doskonałym uzupełnieniem stylistyki wnętrza.

Lampy sufitowe

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

To rozwiązanie odpowiednie dla niewielkich kuchni lub tych z obniżonym sufitem. Świetlny panel z ruchomymi lampami zapewnia dość światła, żeby oświetlić całe pomieszczenie, ale też pozwala wyeksponować wybrane przez nas punkty.

Jak wybrać żarówki?

Decydując się na montaż dodatkowego oświetlenia nie musimy się już bać, że wpłynie to na wysokość rachunków za zużycie prądu. Z tego powodu warto wybierać oprawy, które umożliwiają montaż żarówek o możliwie najwyższej klasie energooszczędności. Jednymi z najpopularniejszych są żarówki LED. Przy ich wyborze decydującą wartością jest ilość lumenów. Przyjmuje się, że oświetlenie kuchni to 200-400 lm na m2,  ale przy oświetleniu blatu zalecana jasność to już 500-700 lm na m2.

Zachowanie spójności stylu, wyjątkowej estetyki, która będzie cieszyć nasze oko przez lata, a także dbałość o wysoki stopień funkcjonalności kuchni wymaga podjęcia bardzo wielu decyzji. Jeśli masz wątpliwości, jak dobrać oświetlenie do nowej lub obecnej kuchni, chcesz poznać nowoczesne rozwiązania w tym zakresie – zapraszamy do kontaktu

Dobrze dopasowana zmywarka

Listopad 3rd, 2016 by

Czy istnieją na świecie ludzie, dla których zmywanie to ulubiona rozrywka? Być może. Jednak wszystkim innym na ratunek przyszedł postęp technologiczny. Zmywarki na dobre zagościły w naszych kuchniach sprawiając, że zmywanie ograniczyło się praktycznie do włożenia naczyń i naciśnięcia kilku przycisków.

Zanim jednak zaczniemy naszą przygodę ze zmywarką trzeba ją wybrać. Oczywiście, można po prostu wziąć pierwsze z brzegu urządzenie, podłączyć je gdzieś w kuchni i wcisnąć start. Wszystkie zmywarki spełnią przecież swoją najbardziej podstawową funkcję zmywania, niezależnie od wyglądu. Jeśli jednak chcemy zachować piękno kompozycji wystroju kuchennego, warto zastanowić się nieco dłużej nad wyborem właściwego modelu.

Przede wszystkim zmywarki dostępne są w różnych rozmiarach. Nie chcemy przecież, żeby urządzenie wystawało poza krawędź mebli lub zwyczajnie nie mieściło się między nimi. Dlatego warto wybrać sprzęt dopasowany fizycznie do już istniejącego wyposażenia.  Wymiary to jedno, pozostaje jeszcze kolorystyka, design i decyzja, czy chcemy sprzęt wolnostojący czy taki do zabudowy.

Wybierając zmywarkę wolnostojącą tracimy możliwość dostosowania jej wyglądu do wystroju pomieszczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na możliwość obudowania zmywarki zgodnie ze stylem kuchni. Najczęściej możliwość obudowania dotyczy przedniego panelu zmywarki, który możemy upodobnić do wyglądu kuchennych szafek. Możliwe jest również umieszczenie na nich blatu, dzięki niemu uzyskamy dodatkową powierzchnię. Obudowana zmywarka będzie przypominała kolejny inne meble i będzie doskonałym dopełnieniem kompozycji wnętrza.

Dobra zmywarka, to nie tylko zmywarka dopasowana – po włożeniu naczyń przychodzi przecież moment wyboru funkcji. Nowoczesne zmywarki oferują różne programy zmywania, dostosowane do rodzajów zabrudzeń. Możemy wybrać wyższą temperaturę do mocno zabrudzonych garnków lub nieco inny do lekko zabrudzonych szklanek czy sztućców.  Dobrze mieć do dyspozycji takie opcje, ważne jednak, żeby obsługa elektronicznego panelu nie była zbyt trudna. Najlepiej aby ograniczała się do wyboru zdefiniowanego programu i naciśnięcia guzika start.

Czy warto kupić zmywarkę? Na pewno jest to urządzenie znacznie ekonomiczniejsze w użytku od zwykłego zmywania. Zmywarki lepiej niż przy zmywaniu ręcznym dobierają ilość środków chemicznych i wody. Biorąc pod uwagę możliwość zabudowy, taki sprzęt może być też świetnym uzupełnieniem kuchennego wnętrza. Zyskujemy nie tylko ładny i nowoczesny element pomieszczenia, ale też praktyczne urządzenie ułatwiające życie. Jeśli masz wątpliwości, chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniej zmywarki.

Wybieramy piekarnik

Październik 14th, 2016 by

Każdy z nas zna zapach świeżo upieczonego ciasta. Żeby zagościł także w naszym domu, potrzebujemy dobrze zorganizowanej kuchni. Jej ważnym elementem jest piekarnik. Producenci oferują bardzo dużo modeli i choć różnorodność może nas przytłoczyć, decyzja o wyborze nie powinna być pochopna. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Zużycie energii
Tak jak w przypadku innych urządzeń, nowoczesne, elektryczne piekarniki podzielone są na klasy zużycia energii. Od A+++ aż do D, przy czym pierwsza zużywa najmniej prądu, a druga najwięcej. Niektóre posiadają opcje przyspieszające gotowanie, takie jak termoobieg, inne zaś umożliwiają gotowanie dwóch różnych potraw jednocześnie. Bez obaw o wymieszanie się zapachów lub przypalenie jednej z nich. To dodatkowa oszczędność energii, ale także naszego czasu przeznaczonego na przygotowywanie potraw.

Nowoczesne technologie
W małych kuchniach liczy się każdy kawałek przestrzeni. Możemy ją zaoszczędzić, kupując urządzenie spełniające dwie funkcje. Na rynku pojawiły się piekarniki z funkcją mikrofalówki – bardzo przydatne ludziom wiodącym aktywne życie. Kolejną nowinką może być opcja gotowania i czyszczenia piekarnika parą wodną. Zbędność środków chemicznych przy usuwaniu brudu będzie miało korzystny wpływ na środowisko oraz nasze zdrowie. Kiedy chcemy mieć możliwość gotowania dwóch różnych potraw jednocześnie, możemy wybrać na przykład jeden z piekarników znanych firm takich jak Samsung z technologią Dual Cook lub Beko z systemem Split & Cool.

Wygląd
Nasz piekarnik może być połączony z kuchenką lub być przeznaczony do zabudowy. Dzięki różnorodności urządzeń dostępnych na rynku możemy także wybrać design. Na przykład urządzenie z szybą z czarnego szkła i elementami ze stali nierdzewnej idealnie wkomponuje się w nowoczesny styl kuchni. Białe natomiast będzie stanowiło znakomitą ozdobę do pomieszczenia urządzonego klasycznie. Ponadto, w zależności od naszego upodobania, możemy wybrać piekarnik z wyświetlaczem dotykowym lub standardowymi pokrętłami.

Wymiary
Piekarnik może być różnej wielkości. Najlepiej, jeśli dostosowany jest do naszego stylu życia. Inna pojemność potrzebna będzie singielce urządzającej spotkania towarzyskie, a inna dużej rodzinie z kilkorgiem dzieci gotującej codziennie duży obiad. W wyborze odpowiedniego modelu może pomóc projektant. Jego doświadczenie pozwoli kupić piekarnik dostosowany do naszych potrzeb.

Wybór sprzętu kuchennego z pewnością warto przemyśleć. Z aktualną ofertą producentów możemy zapoznać się na ich stronach internetowych. Dobrze wybrany piekarnik pomoże zaoszczędzić czas przeznaczony na przygotowanie potraw oraz pieniądze wydane na energię elektryczną. Będzie również ważnym elementem wystroju naszej wymarzonej kuchni.

Do czego przydaje się projektant kuchni?

Październik 6th, 2016 by

Kiedy myślimy o nowej kuchni, zazwyczaj skupiamy się na jej walorach estetycznych. Jest jednak wiele kwestii technicznych, o które musimy zadbać. Z niektórych możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. Do kogo możemy się zgłosić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi projektant wnętrz. Skorzystanie z jego usług to pomysł nie tylko praktyczny, to nam się po prostu opłaca.

 

Dla wielu osób sięgnięcie po pomoc projektanta wciąż kojarzy się z czymś ekskluzywnym. Nic bardziej mylnego. Możemy porównać to z zatrudnieniem mechanika, który raz na pół roku zmienia nam opony w aucie. W obu przypadkach oczywiście możemy zrobić to sami. Problem polega na tym, że poświęcimy na to mnóstwo czasu i energii. Istnieje także spore ryzyko popełnienia istotnego błędu.

 

Spraw technicznych, których trzeba dopilnować przy zmianie kuchni jest mnóstwo. Od doboru odpowiednich szafek, które sprawią, że przestrzeń będzie optymalnie spożytkowana i funkcjonalna, przez precyzyjne pomiary, dostęp do gniazdek, aż po oświetlenie, ilość i kolor farby. Do tego dobór i docięcie blatów, frontów, kafelek. Można by długo wymieniać. Każda pomyłka w planowaniu nowej kuchni może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zaś efekt końcowy może nas w pełni nie satysfakcjonować.

 

Projektant zajmie się każdą z kwestii rozplanowania funkcjonalnej i spełniającej nasze oczekiwania kuchni, a cena jego porad i projektu jest porównywalna ze średnią ceną jednej szafki kuchennej. To naprawdę niewiele, zwłaszcza, że nowa kuchnia to inwestycja na lata.

 

Usługa profesjonalnego zaprojektowania kuchni, to także inne korzyści. W pakiecie otrzymujemy model 3D, w którym możemy zobaczyć, czy nasza wizja będzie dobrze wyglądać w rzeczywistości. Nanoszenie poprawek w fazie projektu nie będzie nas nic kosztowało. Będziemy mieli możliwość dokonania zmian i przyjrzenia się różnym opcjom rozplanowania. Gdybyśmy chcieli testować te zmiany podczas remontu, z pewnością nie obyłoby się bez dodatkowych kosztów.

 

Jeśli zdecydowaliśmy się na zatrudnienie ekipy remontowej, projektant dokładnie wyjaśni im, jak osiągnąć zamierzony efekt. Nawet jeśli potrzeba będzie nietypowych rozwiązań, nie będzie to naszym zmartwieniem. Doświadczenie projektantów pomaga im uporać się nawet z najbardziej nietypowymi problemami.

 

Kupno projektu zaoszczędzi nasz czas i pieniądze. Pomoże nam zrealizować wizję wymarzonego pomieszczenia. Pomysły są rzeczą istotną, jednak zaplanowanie wykonania wymaga wiedzy. Nie bójmy się korzystać z pomocy profesjonalnego projektanta.  Niewielkim kosztem oszczędzimy czas, unikniemy niespodziewanych, dodatkowych wydatków, a swoją energię będziemy mogli poświęcić na przyjemności.

Okap kuchenny – niedoceniony pomocnik

Wrzesień 29th, 2016 by

Okap to urządzenie niezbędne w każdej kuchni, zapewnia komfort i przyjemność pracy, usuwa nieprzyjemne zapachy, a także zapewnia odpowiednią wilgotność pomieszczenia. Na rynku istnieje duży wybór okapów kuchennych. Różnią się wyglądem, intensywnością pracy , a także dodatkowymi funkcjami, takimi jak: regulacja oświetlenia, timer czy sensor zapachu. Każdy może znaleźć coś dla siebie, warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

POCHŁANIACZ CZY WYCIĄG

W zależności od dostępnej instalacji, okap kuchenny może być podłączony do kanału wentylacyjnego lub mieć tylko funkcję pochłaniacza. Nie wszystkie budynki mieszkalne przystosowane są do zamontowania wyciągu, dlatego w niektórych przypadkach musimy zadowolić się działającym w obiegu zamkniętym pochłaniaczem. Nie usuwa on pary i zapachów powstających w procesie gotowania, ale przepuszcza je przez specjalne filtry, które oczyszczają powietrze.

ROLA OKAPU KUCHENNEGO

Jednak bez względu na to, czy jest to wyciąg czy też pochłaniacz, okap pełni bardzo ważne zadanie. Filtrowanie powietrza pozwala zdecydowanie ograniczyć rozwój drobnoustrojów, grzybów, bakterii oraz pleśni. Podczas pracy usuwa zapachy oraz tłuszcz, który mógłby osadzić się na meblach.

WYDAJNOŚĆ

Aby zapewnić właściwy obieg, okap powinien móc przefiltrować powietrze znajdujące się w pomieszczeniu co najmniej sześciokrotnie w ciągu godziny. Aby obliczyć, jak bardzo wydajny okap jest nam potrzebny należy przemnożyć kubaturę kuchni (powierzchnia razy wysokość) przez sześć i porównać otrzymany wynik z podawaną przez producenta wydajnością konkretnego modelu (podawaną w m3/h).

GŁOŚNOŚĆ

Ważnym kryterium jest również głośność. Nie powinna przekraczać ona 56 db. Jest to szczególnie istotny parametr w przypadku kuchni otwartych na pokój, ponieważ zbyt głośny okap będzie przeszkadzał w komfortowym użytkowaniu obu pomieszczeń.

MONTAŻ

Kiedy już wybierzemy konkretny model, warto zadbać o  odpowiedni montaż. Najlepiej zasięgnąć porady fachowca, a jeśli zdecydujemy się na samodzielne zamontowanie sprzętu, należy upewnić się, że okap jest stabilny i dobrze wypoziomowany.

RODZAJE OKAPÓW

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się, czy okap ma być elementem wystroju kuchni, dobrze widocznym i ciekawym wizualnie, czy też chcemy, żeby był niemal niewidoczny. W zależności od naszych oczekiwań, mamy do wyboru kilka podstawowych rodzajów okapów: przyścienny, przyścienny skośny, blatowy, wyspowy, sufitowy czy podszafkowy.

Jeśli różnorodność okapów sprawia, że dalej masz wątpliwości, jaki sprzęt będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania, zapraszamy do naszego Salonu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, doradzimy i pomożemy wybrać okap, który nie tylko będzie pięknym elementem wystroju, ale także zapewni komfort pracy i będzie miał dobry wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.  

Minimalizm w kuchni

Sierpień 30th, 2016 by

Tradycja kontra nowoczesność

Poza wyglądem, tradycyjne kuchnie i nowoczesne różnią się często wyposażeniem. Kuchnia tradycyjna to zazwyczaj także bogactwo zastawy, sztućców i wszelkiej maści przyborów do gotowania. W takiej kuchni znajdzie się coś na każdą okazję, od foremek w kształcie gwiazdek, przez rękaw cukierniczy, blaszki do ciast, rondle, garnki, patery, aż po elektryczne noże do cięcia mięs i roboty kuchenne. Wyposażenie totalne, ale czy faktycznie potrzebujemy aż tylu rzeczy w kuchni?

Nie dla każdego…

Minimalizm w kuchni sprawdzi się w kilku sytuacjach:

  1. jeśli nasz tryb życia wymusza regularne przeprowadzki (taszczenie tony gadżetów kuchennych do nowego lokum naprawdę potrafi doprowadzić do szewskiej pasji);
  2. jeśli lubimy porządek, a nasz tryb życia sprawia, że nie mamy za dużo czasu na codzienne „ogarnianie”;
  3. jeśli lubimy przestrzeń i funkcjonalność;
  4. jeśli mamy do dyspozycji bardzo małą kuchnię;
  5. jeśli nie zawsze jemy w domu i mamy małą rodzinę;

Jeśli jednak nasza główna aktywność skupiona jest w domu, uwielbiamy kolekcjonować przedmioty i mocno się do nich przywiązujemy – no cóż, wówczas próby przejścia na minimalizm mogą okazać bardzo trudne i bolesne.

Tylko to, co potrzebne

Zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy w kuchni? Sztućce i talerze to absolutna podstawa. Dla pary, która czasem przyjmuje gości wystarczy zestaw 4 lub 6 talerzy. Cztery to wersja dla lubiących wyzwania, sześć natomiast wydaje się wersją optymalną, ponieważ w wielu przypadkach mogą one przejąć funkcje innych naczyń, np. platerów na wędliny czy sery. Przydadzą się również bardzo duże talerze do pięknego serwowania posiłków, miski na zupy i makarony, a także średnie talerze na desery i mniejsze posiłki. Do tego sztućce również na sześć osób, czyli standardowy dwudziestoczteroelementowy zestaw (warto zwrócić uwagę, czy wszystko można myć w zmywarce – to oszczędzi czas, a brudne naczynia nie będą zalegać w zlewozmywaku). Okazuje się, że można zupełnie sensownie przeżyć bez widelczyków do ciast, specjalistycznych łyżeczek do latte, czy łopatki do tortów.

Kubki i szkło: Dla większości z nas instynkt zbieracza budzi się głownie w obecności kubków do kawy. Tu także warto zastosować odpowiednie cięcia. Cztery kubki na parę wystarczą. Wiadomo, że jeden z jest z krową, a na drugim są słodkie kotki, a ten trzeci to jest od teściowej, więc musi zostać. Rozstania są trudne – wybierzmy kubki z których pijemy najczęściej, a z resztą czas się pożegnać.

Gotowanie: tutaj w minimalistycznej kuchni musimy postawić na jakość – dobre wielofunkcyjne garnki to podstawa. Dwa różnej wielkości, najlepiej, jeśli mają też możliwość zapiekania w nich potraw. Do tego solidna patelnia. Jeśli jesteście fanem wypieków nie obędzie się bez formy do pieczenia, która posłuży jako brytfanna i forma do ciast.

Urządzenia i roboty: jeden wielofunkcyjny robot kuchenny albo solidny blender powinny wystarczyć do codziennego gotowania oraz toster (z niego także możemy zrezygnować, jeśli mamy odpowiednio ekonomiczny piekarnik) i ewentualnie ekspres do kawy.

Przybory kuchenne: porządna i ładna deska do krojenia (może posłużyć także do podawania serów), wygodny nóż szefa kuchni oraz mały nożyk do krojenia i obierania warzyw, obieraczka, korkociąg, otwieracz do puszek i tarka. Młynek do soli i pieprzu. Do tego nie więcej niż 3 miski zarówno do gotowania, jak i podawania jedzenia. Jeśli czujemy potrzebę posiadania innych elementów zastawy do serwowania dań – po prostu postarajmy się ograniczyć ich ilość do takiej, której realnie używamy przynajmniej raz w tygodniu.

Zapasy: o ile nie mieszkamy w środku lasu, gromadzenie zapasów tylko zajmuje miejsce i powoduje, że więcej jedzenia się marnuje. 2-3 paczki makaronu, po kilogramie mąki, kasz czy bułki tartej w zupełności wystarczą. Przegląd szafek raz w tygodniu przed większymi zakupami sprawi, że niczego nie powinno zabraknąć.

Gadżety: zazwyczaj są piękne i kuszą nas na każdym kroku, jednak większość z nich „w praniu” okazuje się mało przydatna. Kolorowe słomki, trzy wersje solniczek, stojak na babeczki, foremki do pierniczków – często cały rok czekają na wykorzystanie, a kiedy są potrzebne – nie możemy ich znaleźć i kupujemy nowe.

Oczywiście prezentowana przez nas lista przedmiotów podstawowych to jedynie propozycja. Każdy powinien dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Kiedy jednak uda Wam się ograniczyć ilość otaczających Was przedmiotów, odzyskacie nie tylko przestrzeń, ale i czas.

Kolory w kuchni

Sierpień 5th, 2016 by

Kuchnia to bez wątpienia serce każdego domu. To właśnie w tym miejscu spędzamy większość naszego czasu. I mowa tu nie tylko o gotowaniu. To przestrzeń domu, w którym tętni życie. W kuchni odbywają się rodzinne rozmowy, świąteczne spotkania, to tu nasze dzieci opowiadają nam o tym, co dzisiaj wydarzyło się w szkole, nie wspominając już o imprezach, które zawsze przenoszą się gdzie? Do kuchni. Skoro kuchnia jest miejscem, gdzie lubimy najczęściej przebywać, powinniśmy zadbać o jej kolorystykę, aby nasza rodzina i goście czuli się swobodnie i wyjątkowo.

36e38e3d4b

Ciemne barwy

Jeśli zdecydujecie się na zabudowę kuchenną w ciemnym odcieniu, polecamy pomalować ściany na jasny kolor. Dzięki takiemu połączeniu zwiększymy kontrast barw, co spowoduje że biel będzie jeszcze bielsza, a ciemna zabudowa nabierze jeszcze większej intensywności. Jeśli chcemy, aby kuchnia była bardziej nowoczesna, można zdecydować się na dodatkowy, żywy kolor i oryginalne ozdobniki w postaci np. geometrycznych wzorów. Pamiętajmy jednak, że intensywne kolory odsłaniają wszystkie niedoskonałości wnętrza, w tym nierówną powierzchnię ścian. Dlatego zanim przejdziesz do malowania, zadbaj o to, aby ściany były odpowiednio wygładzone.

73d7511166

Pozytywne barwy

Odcienie żółtego czy pomarańczu nadadzą każdej kuchni pozytywny nastrój. Ocieplają one wnętrze i sprawiają, że kojarzy się z latem lub słońcem. Dodatkowo, wymienione kolory pobudzają apetyt i zachęcają do wyprawiania prawdziwych uczt. Polecamy je zarówno, gdy w rodzinie mamy niejadków, jak i osobom lubiących celebrować posiłki. Jeśli wybierzecie żywe kolory ścian, pamiętajcie, że najlepiej do nich pasują meble w jasnym kolorze.

981e0c2bf7

Pastelowe barwy

Pastelowe barwy nadają powiew świeżości. Sprawiają, że przestrzeń w kuchni jest przyjazna i rozweselająca. Pastele mimo, że zmniejszają nieco apetyt, to koją nasze nerwy i, co ciekawe, odstraszają owady. Aby pastelowe odcienie nie prezentowały się obok siebie zbyt słodko, najlepiej połączyć je z bielą szafek, podłogi czy też innych dodatków.

 

To tylko niektóre przykłady połączeń kolorów w naszej kuchni. Pamiętajmy, że najważniejszym kryterium jest to, aby czuć się we własnej kuchni swobodnie i komfortowo oraz dopasować ją do własnych potrzeb. Mamy dorastające dzieci, które lubią pisać po ścianach – dlaczego by nie użyć na jednej ze ścian farby tablicowej? Jeśli chodzi o użycie kolorów w kuchni, nie musimy myśleć szablonowo. Tylko od nas zależy, w jaki sposób wniesiemy kreatywność do najbardziej kochanego miejsca w domu!

Trójkąt roboczy

Lipiec 20th, 2016 by

W projekcie każdej kuchni należy uwzględnić tzw. trójkąt roboczy. Jego wierzchołki stanowią najważniejsze z punktu widzenia przygotowywania posiłków sprzęty, a mianowicie: kuchenka (lub płyta grzewcza wraz z piekarnikiem), zlewozmywak oraz lodówka.

To od ich rozmieszczenia zależy wygoda przy przygotowywaniu każdego posiłku, ponieważ podczas gotowania korzystamy z nich naprzemiennie. Właśnie z tego powodu odległości pomiędzy tymi elementami wyposażenia powinny być optymalne, aby skrócić drogę, jaką musimy pokonać podczas wykonywania kolejnych czynności. Nie tylko poprawia to komfort pracy, ale także skraca jej czas.

W zależności od wielkości kuchni odległości te mogą się różnić, jednak zawsze powinny mieścić się w określonych przedziałach:

  • pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem: od 90 cm (w małych kuchniach) do 210 cm;
  • pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką: od 120 cm do 210 cm;
  • pomiędzy lodówką a kuchenką: od 120 cm do 270 cm;
Od rozmieszczenia zależy wygoda przygotowywania każdego posiłku
Od rozmieszczenia zależy wygoda przygotowywania każdego posiłku

W każdej kuchni, nawet takiej składającej się z pojedynczej linii zabudowy da się uzyskać funkcjonalne i ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów, a podstawowa zasada zachowania trójkąta roboczego wytycza położenie głównych elementów zabudowy, stając się punktem odniesienie dla dalszego projektowania.

Strefy w funkcjonalnej kuchni

Lipiec 19th, 2016 by

Kuchnia to przestrzeń, w której codziennie toczy się życie. Wykonujemy w niej wiele prac, a czas i łatwość ich wykonania w znacznej mierze zależy od tego, w jaki sposób rozmieszczone są wszystkie jej elementy, wyposażenie i zapasy.

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszelkie prace wykonuje się optymalnie – to znaczy w najkrótszym możliwym czasie i przy najmniejszej ilości koniecznych czynności. Na szczęście w każdej kuchni możliwe jest uzyskanie odpowiedniego poziomu funkcjonalności. Kluczem do sukcesu jest podział kuchni na strefy.

Strefa przygotowywania

Tutaj wykonujemy większość prac związanych z przygotowywaniem posiłków, dlatego warto zadbać o odpowiednią przestrzeń do działania oraz dostępność niezbędnych narzędzi. Sercem tej strefy jest główny blat roboczy. Powinien mieć on co najmniej 90 cm szerokości, aby umożliwić nam swobodną pracę. Nie wolno zapominać o odpowiednim oświetleniu blatu, a także łatwym dostępie do przynajmniej dwóch gniazdek elektrycznych. 

Musimy pamiętać, że zazwyczaj przygotowując posiłek korzystamy z deski do krojenia (czasem więcej, niż jednej), misek i kilku produktów spożywczych. Blat roboczy powinien umożliwić nam ich swobodne rozstawienie. W zasięgu ręki powinniśmy mieć także wszystkie niezbędne sprzęty i produkty, dlatego też w strefie przygotowywania powinna znaleźć się wygodna szuflada na sztućce robocze (noże, obieraczki, cedzaki, trzepaczki itp.), podstawowe produkty spożywcze (np. mąka, cukier, oliwy) oraz przyprawy.

Dodatkowo w obrębie tej strefy powinniśmy mieć dostęp do drobnego sprzętu kuchennego, takiego jak: miski, blender, czy mały robot kuchenny. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie tej strefy pomiędzy strefą gotowania a strefą zmywania.

Plastikowe pojemniki idealnie nadają się do organizacji strefy przygotowań.
Plastikowe pojemniki idealnie nadają się do organizacji strefy przygotowań.

Strefa gotowania i pieczenia

To miejsce związane z obróbką cieplną przygotowanego jedzenia. Jej centrum stanowi kuchenka lub płyta oraz piekarnik oraz pochłaniacz pary (okap kuchenny).

Warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób najczęściej przygotowujemy posiłki. W sytuacji, gdy preferujemy pieczenie – należy rozważyć umieszczenie piekarnika w zabudowie na odpowiedniej wysokości, która ułatwia wkładanie i wyjmowanie z niego potraw.

Dodatkowym sprzętem w tej strefie może być mikrofalówka. Ponadto istotne jest wygospodarowanie miejsca na garnki, pokrywki i patelnie oraz blachy i ruszty do pieczenia.

Strefa zmywania

Tutaj lądują wszystkie wykorzystane i brudne naczynia, a zatem centralnym punktem tej strefy musi być zlewozmywak wraz baterią i suszarką do naczyń. Jeśli decydujemy się na umieszczenie w kuchni zmywarki, powinna ona znaleźć się w pobliżu zlewozmywaka, aby ułatwić płukanie naczyń z resztek jedzenia.

Ze względu na konstrukcję szafki pod zlewem – jest to także dobre miejsce na kosze na odpady i takie produkty jak np. worki na śmieci, ręczniki papierowe, ścierki czy gąbki do naczyń, a także najważniejsze środki czystości.

Ważne, aby wszystkie środki chemiczne oraz odpadki znajdowały się z dala od jedzenia.

Stefa przechowywania

To miejsce, w którym powinniśmy mieć łatwy dostęp do sztućców i zastawy. Szkło do napojów i alkoholi dobrze trzymać w szafkach wiszących, podobnie jak kubki i filiżanki.

Ciężkie talerze i sztućce powinny znaleźć się w szufladach lub szafkach stojących. Strefa ta to także dobre miejsce na różne drobiazgi, które warto mieć pod ręką (przybory do pisania, karteczki do robienia notatek, świece, latarki itp.).

Organizacja zaplecza dużej kuchni
Organizacja zaplecza dużej kuchni

Strefa zapasów

Ostatnia na liście podstawowej, ale bez niej kuchnia właściwie nie istnieje. Ta strefa to miejsce, gdzie króluje lodówka i „spiżarnia” np. w formie pojemnej szafy, w której powinny się znaleźć wszystkie produkty suche oraz konserwy, słoiki i napoje. Dodatkowym elementem tej strefy może być specjalny regał/półka na wina.

Dodatkowo do stref kuchni można zaliczyć strefę jadalnianą, w której powinny znaleźć się meble niezbędne do wygodnego spożywania posiłków oraz do przechowywania obrusów i serwet. W tej strefie można także wygospodarować miejsce na barek na alkohole.