Blog

Najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni

Można mieć świetne wyczucie stylu i tysiące pomysłów aranżacyjnych na urządzenie kuchni, a mimo to stworzyć kuchnię, w której brakuje miejsca, a praca jest utrudniona. Jakie są najczęściej popełniane błędy w aranżacji kuchni?

Brak funkcjonalności

Kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Oznacza to, że jej aranżacja musi usprawniać naszą pracę, która koncentruje się w tzw. trójkącie roboczym. W nim zawarte są trzy elementy: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Wszystkie powinny znajdować się blisko siebie tak, byśmy nie mieli problemu z przechodzeniem z jednego stanowiska do kolejnego. Takie ułożenie znacznie ułatwia pracę, przez co zaoszczędzimy czas i unikniemy powstawania zabrudzeń.

Niedopasowany sprzęt

Nie wszyscy urządzając kuchnię decydują się na zabudowę sprzętów AGD.W takiej sytuacji trzeba zachować szczególną czujność kupując sprzęt wolnostojący. Sprzęty i meble należy wymierzyć bardzo dokładnie, aby uniknąć wystających blatów, różnic w wysokościach pomiędzy meblami, a kuchenką i zmywarką,czy różnic z głębokościach.  Do tego musimy wziąć pod uwagę miejsce, które zajmują listwy przypodłogowe i wszelkie instalacje znajdujące się w kuchni.

Brak miejsca

Na kuchennym blacie znajduje się pełno sprzętów i produktów, na które nie ma już miejsca w szafkach i na kuchennych półkach? Otworzenie drzwiczek grozi wypadnięciem całej zawartości? Niektóre rzeczy trzymasz na podłodze? Utrzymanie porządku w kuchni, w której brakuje miejsca jest prawie niemożliwe. Oznacza to, że Twoja kuchnia prawdopodobnie została źle zaprojektowana i nie wykorzystano jej w stu procentach. Nawet małe pomieszczenia można urządzić w ten sposób, by na nic nie brakowało miejsca! Przy urządzaniu kuchni warto sięgnąć po radę fachowców, którzy zaprojektują kuchnię na miarę potrzeb.

Niedostateczne oświetlenie

Oświetlenie w kuchni jest często traktowane jak kwestia drugorzędna. Najczęściej montuje się lampę sufitową, która pozostawia pomieszczenie niedoświetlone. Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem pracy, a więc krojenia, smażenia, mieszania – do tego wszystkiego potrzebujemy świetnego światła! Dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o zainstalowanie punktów świetlnych we wszystkich strefach roboczych.

Samodzielna aranżacja kuchni, która będzie nie tylko stylowa, ale również praktyczna jest wyjątkowo trudnym zadaniem, dlatego dobrze jest powierzyć je doświadczonym fachowcom. Jeśli zdecydujemy się na taką pomoc możemy liczyć na kuchnię, która będzie służyła nam latami.